Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Liczby nie kłamią

27.01.2009 00:00
Czas podsumować wyniki policji za ostatni rok.

Raciborscy policjanci podsumowali ubiegły rok. W czwartek, 22 stycznia, w komendzie odbyła się uroczysta odprawa z udziałem zastępcy komendanta wojewódzkiego.

Uroczystość rozpoczęła się od wręczenia policjantom wyróżnień za szczególne osiągnięcia na polu walki z przestępczością. Nagrody wręczał prezydent, jak i wójtowie poszczególnych gmin. Uprzejmości były obustronne, bo w podzięce za reprezentowanie interesów mundurowych przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Wojnar otrzymał od miejscowego NSZZ pamiątkową szablę z dedykacją. Jak przyznał Wojnar, upominek był trafiony, bo od lat zbiera białą broń.

Po uroczystej części przyszła pora na podsumowanie minionego roku. Poszczególni naczelnicy wydziałów raciborskiej komendy przedstawili osiągnięcia, jak i porażki swoich referatów. – W nadchodzącym roku chcemy popracować nad wykrywalnością między innymi takich przestępstw, jak: rozboje, pobicia, włamania do samochodów, handel narkotykami czy wandalizm ze strony kibiców – mówił podinsp. Jacek Draganek, szef wydziału kryminalnego.

Policjant zwrócił również uwagę zgromadzonych na warunki, w jakich pracują policjanci jego wydziału. Na potrzebnych 35 komputerów w komendzie jest ich tylko jedenaście. Wszystkie urządzenia to prywatne komputery policjantów.

Powód do dumy mają natomiast policjanci pionu gospodarczego. Wykrywalność w 2008 roku porównaniu do roku 2007 wzrosła o 5 procent i wyniosła 100 proc. W ubiegłym roku policjanci kładli nacisk na ograniczenie strat w wyniku przestępstw gospodarczych. W 2007 roku oszacowano je na poziomie 1,3 miliona złotych, natomiast w roku 2008 straty nie przekroczyły 320 tys. zł Warto wspomnieć, że, kategorii przestępstw gospodarczych w 2008 roku udało się odzyskać sześć razy więcej mienia niż w roku poprzednim.

Policjanci z prewencji przeprowadzili w ubiegłym roku 2048 interwencji, z czego 1456 w Raciborzu i 582 w powiecie. W przypadku interwencji domowych, przy stwierdzonej przemocy w rodzinie, sporządzono 89 „niebieskich kart”. Policjanci z drogówki uważnie przyglądali się trzeźwości kierowców i stanom ich pojazdów. W efekcie tego w 2008 roku zatrzymano 149 praw jazdy i 1306 dowodów rejestracyjnych. Według policyjnych statystyk najwięcej wypadków było w piątki, w godzinach pomiędzy 14.00 a 15.00. Drobnych stłuczek było najwięcej w poniedziałki. Drogówka nałożyła 6210 mandatów karnych i skierowała do sądu 267 wniosków o ukaranie.

Na koniec Danuta Kozakiewicz, szefowa raciborskiej prokuratury, pochwaliła współpracę pomiędzy prokuratorami i policjantami.

WYRÓŻNIENIA PREZYDENTA MIASTA:
sierż. Szymon SZELEWSKI
sierż. Dawid DRABEK
WYRÓŻNIENIA DLA POLICJANTÓW Z POSTERUNKÓW:
mł.asp. Jerzy MATUSIAK
mł. asp. Henryk LINEK
mł. asp. Marek KOLUS
mł. asp. Bogdan ADAMIK
mł. asp. Łukasz BARTOSZCZYK
mł. asp. Dariusz RUBACKI
Asp. Zdzisław KOZUB
asp. Janusz RUDYSZYN
asp. Piotr BADURCZYK
st. sierż. Marcin WRÓBLEWSKI
sierż. Jacek PILAS
asp. szt. Bronisław MAKOWSKI
asp. Zbigniew MICHAŁEK
mł. asp. Wiesław WILMAN
st. asp. Bernard POLA
asp. Józef KUBAŃSKI

(acz)

  • Numer: 4 (876)
  • Data wydania: 27.01.09