środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Wpompowali w rynek pieniądze z Unii

20.01.2009 00:00
550 bezrobotnych znalazło pracę dzięki pomocy Powiatowego Urzędu Pracy. To plon pomocy unijnej jaką PUP uzyskał w minionym roku.

W październiku ubiegłego roku odnotowano w powiecie raciborskim najniższe bezrobocie w jego historii. Dzięki aktywizacji bezrobotnych.

Europejski Fundusz Społeczny uruchomił środki dla urzędów pracy, po które sięgnęła także placówka z Raciborza. Udało się pozyskać ponad 1,7 tys. zł, czyli niemal tyle ile dostajemy z ministerstwa. – Od trzech lat zdobywamy pieniądze spoza puli ministerialnej. Na początku te fundusze sięgały kilkuset tysięcy. Ubiegły rok był rekordowy – podkreśla Edmund Stefaniak, dyrektor PUP. Staże, szkolenia i prace społecznie użyteczne pozytywnie „rozkręciły” lokalny rynek pracy. – Udzielaliśmy bezzwrotnych dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Najwięcej dla sektora budowlanego, ale także dla nowych prawników czy fryzjerów i kosmetyczek - wymienia Iwona Jędrzejkowska-Puka z PUP. Ponadto dzięki tej formie pomocy na rynku zaistnieli nowi fotografowie, stolarze, projektanci, geodeci czy pośrednicy w obrocie nieruchomościami. Za ponad 20 tys. zł utworzono Akademickie Biuro Karier przy PWSZ. Z pozyskanych pieniędzy część trafiła na tzw. doposażenia nowych stanowisk pracy, np. dla księgowej, kucharza, a nawet kasjerki w galerii handlowej. – O taką pomoc może się u nas starać także pracodawca spoza powiatu, pod warunkiem, że zatrudnia mieszkańców powiatu, działając na naszym terenie - wyjaśniają urzędniczki z PUP.

Urząd wypłacał także półroczne (często przedłużane) stypendia stażystom. Udzielił ich 278. Korzystali z nich chętnie w Urzędzie Skarbowym czy Sądzie Rejonowym. Bolączką okazała się niska podaż rąk do pracy, bo zgłaszających zapotrzebowanie na pracownika było więcej niż chętnych do podjęcia zatrudnienia. 

W tym roku powinno być równie dużo pieniędzy na działania aktywizujące, choć dzięki niskim wskaźnikom bezrobocia jakie osiągnięto w 2008 roku, Ministerstwo Pracy przekaże naszemu urzędowi mniej pieniędzy, bo na mniej bezrobotnych. Ilu ich będzie i ile uda się pozyskać funduszy unijnych na wsparcie rynku pracy okaże się już w pierwszym kwartale.

(ma.w)

  • Numer: 3 (875)
  • Data wydania: 20.01.09