Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Bezpieczeństwo przede wszystkim

20.01.2009 00:00
Jak bezpiecznie poruszać sie po ulicach naszego miasta i nie dać się oszukać?

W ubiegły wrotek Śląski Uniwersytet III Wieku i Stowarzyszenie na Rzecz Integracji „Podaj Rękę” zorganizowali wykłady poświecone niebezpieczeństwom w ruchu drogowym oraz oszustwom dokonywanym przez osoby odwiedzające nasze domy. Cennych rad udzielali aspirant sztab. Mirosław Wolszczak i Grzegorz Menderski z Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu.

Nie tak dawno na terenie Raciborza dwie panie podające się za sprzedawczynie firan ukradły 72 tys. zł starszej osobie. W okresie przedświątecznym 60-letni mężczyzna kupił za niebagatelną kwotę 26 tys. zł fałszywe amerykańskie monety. Hydraulicy podający się za pracowników Nowoczesnej okradali mieszkania. Te i inne historie przytoczył przedstawiciel prewencji kryminalnej, aspirant sztab. Mirosław Wolszczak.

Celem wykładów było uzmysłowienie zgromadzonym, jak ważne jest to, kogo wpuszczają do swoich domów. Prowadzący apelował, zwłaszcza do ludzi starszych, by pod żądnym pozorem nie ufali ludziom oferującym swoje produkty za śmiesznie niskie ceny. – Za każdym razem, jeśli nie jesteśmy danej osoby pewni, należy takową wylegitymować, poprosić o numer kontaktowy do placówki, jaką reprezentuje, a przede wszystkim uczulić sąsiadów. Należy pamiętać, że w razie jakiejkolwiek wątpliwości należy od razu dzwonić na policyjny nr 999 – podkreślał Wolszczak.

Wyłudzanie oraz kradzież nie są jedynymi problemami w naszym mieście. Bardzo często dochodzi do różnego rodzaju kolizji drogowych. W większości przypadków są one spowodowane nieuwagą przechodniów, jak i samych kierowców. Jakby nie patrzeć jedni i drudzy są uczestnikami ruchu. By uniknąć kolejnych stłuczek czy potrąceń wynikających z nieprzestrzegania zasad ruchu drogowego, aspirant sztab. Grzegorz Menderski udzielił kilku cennych rad. Poruszył również temat powszechnego problemu prowadzenia pod wpływem alkoholu. – Za każdym razem, kiedy widzimy nietrzeźwego wsiadającego za kierownicę pojazdu, powinniśmy od razu poinformować o tym policję – uczulał Menderski.

JuLa

  • Numer: 3 (875)
  • Data wydania: 20.01.09