Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 2 (874) Data wydania: 13.01.09

Radny poskarżył się na urzędnika

Radny z Rudnika Stanisław Janik przesłał nam swoje stanowisko w sprawie nieprawdziwej, jego zdaniem, informacji w gminnej gazetce samorządowej.  – Rozmyślnie skłamano, przypisując mi słowa, których nie wypowiedziałem – twierdzi.

Nazywam się Stanisław Janik i jestem radnym z gminy Rudnik. Szukam sposobu na oczyszczenie mojej osoby z kłamstw, jakich dopuszczono się w Biuletynie Informacyjnym z gminy Rudnik, który został mi dostarczony w dzień Wigilii. Wiem, że patrząc na życie, może mój problem wydaje się błahy. Chcę złożyć skargę na panią sekretarz gminy Rudnik na jutrzejszej sesji, bo to ona, jako Redaktor Naczelny Biuletynu, rozmyślnie skłamała, przypisując mi słowa, których nie wypowiedziałem. Przesłuchałem nagranie całej sesji z dnia 03.12.2008 i nie doszukałem się takiej wypowiedzi z moich ust, które zamieściła w artykule pani Karina Lassak. Bulwersujące jest to, że artykuł ten widnieje pod szyldem – Informacje z biura Rady: zarówno przewodniczący, jak i pani, która zajmuje się obsługą biura rady, nie dostarczyli tych kłamliwych informacji.
Z wyrazami szacunku
Stanisław Janik
 
Skarga
dot.: kłamliwych zapisów w Biuletynie Informacyjnym gminy Rudnik z grudnia
2008 r.: artykuł ,,Biuro Rady informuje”.

„Składam skargę na sekretarza gminy, panią Karinę Lassak, która jako Redaktor Naczelny Biuletynu Informacyjnego, dopuściła się do kłamliwych zapisów w ww artykule dotyczących mojej wypowiedzi i osoby. Chodzi o następujące sformułowanie w kwestii utworzenia rezerwy finansowej i rzekomo mojej wypowiedzi: „Zdecydowanym przeciwnikiem takiego rozwiązania jest radny S. Janik, który uważa, że sposobem na rozwiązanie niedoborów finansowych jest możliwość zaciągania kredytów”. Uważam, że pani sekretarz, jako pracownik samorządowy, osoba odpowiedzialna za przestrzeganie prawa, osobiście biorąca udział w posiedzeniu sesji w dniu 03.12.2008 r. i w zastępstwie protokołująca obrady sesji, rozmyślnie skłamała w powyższym artykule, oczerniając mnie i narażając na szwank moje dobre imię. Zaprzeczam, abym w ten sposób się wypowiedział.  Zarówno zapisy foniczne, jak i protokół z obrad posiedzenia sesji stanowią dowód mojej prawdomówności. Następną kwestią jest sprawa całkowitego umorzenia pobranej przez gminę zawyżonej subwencji. Osobiście apelowałem do władz gminnych, aby w przypadku wydania decyzji o zwrocie subwencji, wystąpić do Ministerstwa Finansów o całkowite jej umorzenie, dobrze uzasadniając przyczyny zaistniałej sytuacji. Zatajając tą wypowiedź, uważam, że redaktor naczelny manipuluje treścią artykułu, co nie oddaje całej prawdy. Poniżej przedstawiam skróty artykułów z dwóch niezależnych portali: naszraciborz.pl oraz nowiny.pl, które również są dowodem na to, że nie wypowiedziałem części zdania związanego z zaciąganiem kredytów. „Na razie stanęło na utworzeniu rezerwy w budżecie, co także wywołało spór, bo jak twierdzi Janik, nie ma sensu wyprzedzanie decyzji Ministerstwa Finansów”; „Negocjujmy o umorzenie tych kwot – zaapelował radny Stanisław Janik”; „Na przyszły rok samorząd chce utworzyć rezerwę oświatową, ok. 400 tys. z przeznaczeniem m.in. na spłaty ratalnej należności wobec MF. – Tworzenie takiej rezerwy to przyznawanie się do błędu, stawia negocjacje na przegranej pozycji na starcie - zauważył radny Janik”
Oczekuję przeprosin oraz sprostowania sprawy w najbliższym Biuletynie Informacyjnym gminy Rudnik.
Stanisław Janik

Radny sprawdził treść protokołu z listopadowej sesji sporządzonego przez Karinę Lassak. Jak zaznacza Janik, „fragment, który prawie całkowicie został skopiowany do artykułu, różni się tym, że wstawiono tam dodatkowe zdanie, że Janik uważa... zaciąganie kredytów. – To następny dowod, że nie ma mowy o przypadkowej pomyłce – uważa radny.

Fragment protokołu
„Radny S. Janik zgłosił swoją wątpliwość co do zasadności tworzenia oświatowej rezerwy finansowej w przyszłorocznym budżecie. Jest zdecydowanym przeciwnikiem takiego rozwiązania. Zdaniem Wójta i Skarbnika Gminy jest to mało przemyślane i nierozsądne rozwiązanie, bowiem istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w roku 2009 gminę będą czekać wydatki związane ze zwrotem zawyżonej w latach 2006-2007 subwencji”.