Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 51/52 (818/819) Data wydania: 18.12.07

Choinka najlepsza w bieli

Każdy znajdzie w końcu swoją choinkę. Dla niego będzie tą najlepszą – uważa Gerard Kretek. Od 14 lat sprzedaje drzewka w Roszkowie.

Zaczęło się od obejrzenia programu rolniczego w telewizji. – Było niedzielne przedpołudnie. W audycji przedstawiali same superlatywy hodowli. Zaciekawiło mnie, postanowiłem spróbować – wspomina Gerard Kretek.

Próby i błędy

Zaczął ze szwagrem Józefem Urbańcem. Debiut nie wypadł pomyślnie. – Ponad 90 procent drzewek padło. Swoje zrobiły sarny i dziki, szkodziły chwasty i robale. Trawa rosła na pół metra, a choineczki na 5 cm – tłumaczy hodowca. Zły początek nie zniechęcił Kretka. Jego tato, Maksymilian, przywiózł z niemieckiej Bawarii nowe sadzonki. – Były świetne. Do dziś trudno o podobne – podkreśla rolnik z Roszkowa. Stoi za nim 14 lat doświadczenia. Obecny stan hodowli jest zasługą moich prób i błędów. Na początku nie było dostępu do żadnych informacji czy literatury. Wszystko zmienił Internet. Poznałem innych hodowców z całej Polski. Kupiłem książki, znajduję porady w sieci – cieszy się mieszkaniec Roszkowa.

Rodzina to siła

Dzieci zaczęły mu pomagać kiedy miały „naście” lat. – Na targowisko przyszedł klient z banknotami o wysokich nominałach. Wybrał nasze drzewko ale nie umiałyśmy wydać i poradziłyśmy, by rozmienił obok. Tam stali z choinkami górale z Żywca i u nich kupił. Później już same biegałyśmy za drobnymi – wspomina córka pana Gerarda Aleksandra Brańska. O 4.30 rano jeździła z siostrą Zosią by stać na kilkunastostopniowym mrozie. Później Kretkowie postanowili rozwozić drzewka do domu klienta. Ten tylko wybierał choinkę na targowisku, o resztę dbał sprzedawca. – Kupiłem mapę miasta i jeździłem po osiedlach. Do dziś to robimy. Właśnie zawiozłem klientowi drzewko. 23 kilometry przejechałem w jedną stronę, do Gołkowic – oznajmia gospodarz.

Jak się to robi u Kretków

Da się z tego wyżyć? Jeszcze żyję – odpowiada ze śmiechem. Trudno jednak mówić o „biznesie” w tym przypadku. Bez zamiłowania, podejścia z pozycji pasjonata, zniechęcenie wygra z każdym amatorem. – Widziałem sprzedawców, co myśleli, że wprost z kontenera sprzedadzą drzewka i zrobią na tym złoty interes. Ci co u nich kupili do dziś mają złe wspomnienia – mówi G. Kretek. Należy pamiętać, że dbać o hodowlę trzeba przez okrągły rok, a „żniwa” trwają tylko 2 tygodnie. – W dodatku na 5 sosen jedna jest idealna, 2 kolejne nadają się na sprzedaż, 1 na gałązki a jedna od razu pod siekierkę – tłumaczy.
Dziś o jego ofercie klienci dowiadują się z lokalnej prasy, ale zaczynał od rozwieszania plakatów, które córka projektowała w komputerze i drukowała. Są też tablice, baner, a dojdą kolejne elementy reklamujące ofertę Kretka. – Co roku wymyślamy coś nowego – oznajmia hodowca.

Ludzie przychodzą po drzewka nawet w wigilię, o godz. 14.00 na przykład. – Nie robimy z tego problemu. Oni mają czas po pracy, w weekendy. Zwykle kupują na ostatni moment – mówi. W domu sprzedają najwięcej. – To nasza wizytówka. Na targ zabieramy najwyżej kilkanaście choinek. Tutaj wybór jest znacznie większy – przekonuje zięć właściciela 30-letni Tomasz Brański.

- Dzięki hodowli czuję atmosferę świąt. Żal tylko, że śniegu już tak mało. Choinka nigdy nie wygląda piękniej jak przyprószona białym puchem – Kretek uśmiecha się na wspomnienie śnieżnych i mroźnych zim sprzed lat.

Co zrobić by radość z choinki w domu trwała dłużej?
Po przywiezieniu do domu trzeba z dołu zrobić świeże nacięcie pnia i  nożykiem zdjąć ok 20 cm kory i następnie włożyć drzewko do donicy lub pojemnika wypełnionego żwirem. Później wlać do niego wodę i zależnie od potrzeby podlewać. Ważne by drzewko miało cały czas wodę. Piasku i ziemi nie warto używać, bo słabo przepuszcza  wodę. Świeżo ściętemu drzewku zapewnimy w ten sposób dłuższy żywot nawet do paru tygodni. Aleksandra Brańska zapewnia, że zdarzało się, gdy tak pielęgnowane choinki wypuszczały nowe pędy!

Mariusz Weidner