Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (817) Data wydania: 11.12.07

Zakochana w piratach

Imponujące okręty wraz z całą załogą, szopki bożonarodzeniowe, ludzkie podobizny – to wszystko wychodzi spod rąk Haliny Łomnickiej.

– Już od dziecka miałam takie hobby. Rysowałam, dekorowałam, przygotowywałam świetlicę na zabawy w moich rodzinnych Ściborzycach. Już w wieku 12 lat robiłam maski i kotyliony – wspomina Halina Łomnicka. Kobieta maluje też obrazy, które później zazwyczaj rozdaje krewnym i znajomym. Niektóre są dziś w Niemczech czy w USA. Szyje, wyszywa obrusy, robi gabloty z suszonymi owadami. – Lubię sobie coś produkować – mówi skromnie.

Od niedawna pani Halina zaczęła wykonywać większe prace. Jej pasją stały się okręty. Nie są to jednak zwyczajne modele. Na jej statkach toczy się życie. Roi się na nich od postaci ludzkich, zwierząt, drobnych szczegółów. Nie brak bogatego wyposażenia. Największa praca pani Haliny to okręt piracki, długi i wysoki na ponad metr. Ma płócienne żagle i flagę piracką, łodzie i koła ratunkowe, bocianie gniazdo z dwoma marynarzami w środku. Papugi, małpy, hamaki a nawet prawdziwy ster. Na pokładzie znalazło się także małe radio na baterie. – Te większe rzeczy zaczęłam robić, kiedy zachorowałam. Podczas pracy nie myślę o chorobie, troskach. Zainspirował mnie film „Piraci z Karaibów”. W tym samym czasie w Szczecinie odbywał się Światowy Zlot Żaglowców. Brat przywiózł mi najpiękniejszy z modeli, jaki tam był. I tak zaczęłam robić statki – wyjaśnia pani Halina.

Wykonanie jednego okrętu trwa około miesiąca. Może się do tego przydać dosłownie wszystko. Tektura, nici, korale, farby, dużo kleju, elementy marynarskie. – Odwiedzam wszystkie możliwe sklepy. Kupuję np. tanie lalki, które potem „przerabiam” na piratów, torebki na wagę, z których wycinam skórzane elementy, materiały na żagle. Buteleczki z olejkiem do ciasta stanowią trunek dla piratów. Ostatnio chodziłam po sklepie myśliwskim i oglądałam broń. Dostałam łuski po nabojach, które wykorzystałam jako działa armatnie. Z wysuszonej główki karpia zrobiłam kadłub okrętu – opowiada raciborzanka.

Halina Łomnicka ma mnóstwo planów dotyczących nowych prac. Chce zrobić m.in. pirata ludzkich rozmiarów. – Będzie miał duży brzuch, kapelusz i jedną nogę odciętą – planuje pani Halina. Następna być może będzie szopka dla wnuka, a potem Indianin. – Kiedy byłam w Ameryce, w stanie Wisconsin, widziałam sporo figur w sklepach. Robiłam zdjęcia, mam nawet dywan z Indianinem. Zachwyciły mnie ich ubiory, kolorystyka. Dlatego chodzę po parkach, zbieram pióra. W przyszłości chcę jeszcze zrobić miniaturkę mojego rodzinnego domu, takiego z belek, przykrytego słomą, na podstawie rysunku wykonanego przez siostrę – wyjawia pani Halina. W jej hobby, jak podkreśla, ważne są dwie rzeczy – cierpliwość i pomysłowość. Z takimi cechami można zrobić wszystko.

(e.Ż)