Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (816) Data wydania: 04.12.07

Muzykę dostałam w genach

Krystyna Lubos z Rud jest niewysoką blondynką o łagodnym głosie. Mimo to, kiedy stanie przed swoim chórem, wszyscy jej słuchają.

Krystyna Lubos jest dyrygentem dwóch chórów. Od 1984 r. związana jest z chórem im. Juliusza Rogera w Rudach, czternaście lat temu objęła też chór Selaw z Rybnika. Z urodzenia rybniczanka, z wyboru rudzanka, przyznaje, że muzykalność to cecha rodzinna, która przechodzi z pokolenia na pokolenie.

 – Ojciec i dziadek grali, matka miała bardzo ładny głos. Ja sama połknęłam muzycznego bakcyla w dzieciństwie, ta moja pasja ciągle się rozwija – mówi pani Krystyna. Nie zaniedbała danego jej talentu. Ukończyła Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie Stefana Stuligrosza w Poznaniu i klasę dyrygentury w Gliwicach. Po studiach wykładała na Wydziale Artystycznym filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. – Uczyłam dyrygentury, prowadziłam też orkiestrę. Wielu moich absolwentów zostało dyrygentami bardzo dobrych chórów zajmujących wysokie lokaty – mówi z dumą pani Krystyna.

Muzykami została też trójka jej dzieci. Najstarszy syn jest skrzypkiem w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Córka, stypendystka Królewskiej Akademii w Hadze, była asystentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu, obecnie jest w Anglii, w Oksfordzie. Najmłodszy syn jest absolwentem Wydziału Artystycznego cieszyńskiej uczelni i obecnie uczy muzyki. Sama pani Krystyna nie wyobraża sobie życia bez muzyki. Ubolewa jednak nad tym, że trudno przyciągnąć do chóru młodych ludzi. – Jest dużo zdolnej młodzieży, która ładnie śpiewa. Być może gdyby było więcej sal, gdzie młodzi mogliby się spotkać, zabawić, szerzej uczestniczyć w działalności chóru, byłoby to zachętą – zastanawia się. Żałuje też, że w szkołach podstawowych i gimnazjach jest tak mało godzin muzyki. – Próbujemy zachęcić młodzież szkolną do śpiewania w chórze, ale jest to trudne. Trzeba wykazać trochę chęci i chodzić na próby. Ale myślę, że jeśli już ktoś spróbuje, to nie pożałuje – dodaje.

Chór to wspólnota. Wspólne próby i wyjazdy na koncerty jednoczą ludzi i tworzą niepowtarzalną atmosferę. – Śpiewając w chórze, wypełnia się jakieś artystyczne zobowiązanie, tworzy kulturę w danym regionie. Myślę, że to też powinno zmobilizować ludzi do zainteresowania się tego typu działalnością – uważa pani dyrygent. Wyjawia też, że są plany utworzenia młodszej grupy chóralnej, jest nawet osoba gotowa ją prowadzić. Wszystko zależy od tego, czy będzie wystarczająco dużo chętnych. Pani Krystyna wierzy, że kandydaci się znajdą.

(e.Ż)