Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Zapowiedzi kulturalne

28.11.2006 00:00

Zaproszenie na koncert
Muzeum w Raciborzu zaprasza, 1 grudnia na godz. 17.00, na koncert „Ave Maria w literaturze wokalnej” w wykonaniu Wioletty Białk, solistki Teatru Muzycznego w Gliwicach, przy akompaniamencie Ewy Zug. Odbędzie się też promocja publikacji naukowej Piotra Stefaniaka „Dzieje dominikanek raciborskich”, opracowanej z okazji jubileuszu 700-lecia fundacji klasztoru ss. dominikanek w Raciborzu. Wstęp wolny.

Wieczór z teatrem
Teatr Agrafka przedstawi w Strzesze, 29 listopada i 1 grudnia o godz. 19.00, spektakl Witolda Gombrowicza pt. „Iwona Księżniczka Burgunda” w reżyserii Jolanty Dzumyk. Wstęp kosztuje 5 zł.

W salonie muzycznym
8 grudnia o godz. 17.00 w Muzeum przy ul. Gimnazjalnej odbędzie się koncert z cyklu „Salony muzyczne Śląska” w wykonaniu kwartetu Akademos. Jest on finansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego woj. śląskiego, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i Muzeum w Raciborzu. Wstęp wolny.

O śmierci i cierpieniu
9 grudnia o godz. 20.00 w Strzesze raciborski teatr Tetraedr przedstawi spektakl pt. „Regał ostatnich tchnień”  Aglaja Veteranyi w reżyserii Grażyny Tabor. Wstęp - 5 zł. W spektaklu poruszany jest temat śmierci i cierpienia –  towarzyszącego procesowi umierania. Zmierzając się z nimi w narracji i obrazach, aktorzy demaskują lęki i zachowania  ludzi bliskich osobie umierającej.Szukają też przejawów życia w cierpieniu, podając przepis na ciasto dla zmarłych,  instrukcję urządzenia do krzyku, reklamując walory kliniki rekreacji, wprowadzając postać atrakcyjnej pielęgniarki. A wszystko to w klimatach absurdu, czarnego humoru. Czasem ostro, kontrastowo, a jednak zza woalu, niedopowiedzianie, pozostawiające widzowi przestrzeń do refleksji.

Morskie fascynacje
W Galerii Kopyto w Raciborskim Centrum Kultury przy ul. Chopina do końca listopada oglądać można wystawę fotograficzną „Morskie Fascynacje” Szymona Wójcika. Jest prezentowana z okazji Festiwalu Podróżniczego Wiatraki. Autor zdjęć jest studentem trzeciego roku informatyki w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Ma na koncie 6 rejsów pełnomorskich, z czego 3 były rejsami oficerskimi. Fotografia towarzyszy mu odkąd pierwszy raz wyruszył na morze. W każdej kolejnej podróży stara się uchwycić w obiektywie świat widziany oczami żeglarza.

  • Numer: 48 (763)
  • Data wydania: 28.11.06