Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

Będą mieli warunki jak reprezentacja

28.11.2006 00:00
W Rudach powstanie hala sportowa z prawdziwego zdarzenia.

Szkoła w Rudach to drugi po Kuźni największy ośrodek edukacyjny w gminie. Brak odpowiedniej sali gimnastycznej był jego dużym mankamentem. Teraz ma się to zmienić.

Sprawa sali gimnastycznej od dawna mnie interesowała – mówi Adrian Plura, dyrektor ZSO w Rudach. – Kiedy powstało u nas gimnazjum, była mowa o budowie nowego budynku. Temat „umarł”, kiedy okazało się, że przepisy tego nie wymagają, pozostał jednak problem hali sportowej i stołówki. Na ten obiekt jest duże zapotrzebowanie społeczne. Z naszej sali gimnastycznej, oprócz uczniów, korzystają w okresie zimowym trzy kluby sportowe z okolicy. Uciążliwy jest także dostęp dzieci do stołówki, która znajduje się po drugiej stronie ulicy, w budynku Nadleśnictwa. Pomieszczenie, które wcześniej zajmowała, z konieczności zaadaptowano na sale lekcyjne. Dzieci przechodzą teraz przez ruchliwą ulicę, przy różnej pogodzie. Konieczne są dyżury nauczycieli, którzy je przeprowadzą – tłumaczy Adrian Plura.

Projekt budynku powstał w kwietniu tego roku. Obiekt ma być połączony ze szkołą za pomocą łącznika. Hala sportowa z zapleczem sanitarnym, kuchnią, stołówką i magazynem ma zajmować powierzchnię 1801 m kw. W projekcie znalazła się arena sportowa o wymiarach 21 x 32 m, do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki i piłki ręcznej oraz widownia na 165 osób ze stanowiskiem komentatorskim. W Rudach jest drugi po Kuźni największy w gminie ośrodek edukacyjny i ta malutka hala w niezbyt dobrej kondycji nie wystarcza na tyle oddziałów. Hala, która tam powstanie będzie wielofunkcyjna, pełniąc funkcje centrum kulturalnego i sportowego – mówi były burmistrz, Ernest Emrich. Jest już pozwolenie na budowę, zanim jednak ruszą prace, trzeba wykonać pewne roboty przygotowawcze, m.in. pociągnąć linię energetyczną. Przede wszystkim trzeba jednak pozyskać środki zewnętrzne, gdyż cała inwestycja pochłonie ponad 6 mln zł. Gmina już w zeszłym roku miała zarezerwowane 1,5 mln zł. – Brałem udział w pracach komisji, które oceniały projekt. Jest to bardzo ciekawa propozycja, projekt w zupełności spełnia nasze oczekiwania. Ciekawą rzeczą jest fakt, że architekt zaczął od zwiedzania Rud, wykazał się bogatą wyobraźnią i zaprojektował budynek, który wpisze się w architekturę naszej okolicy – dodaje dyrektor Plura.

(e.Ż)

  • Numer: 48 (763)
  • Data wydania: 28.11.06