Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

Funkcje rozdane

28.11.2006 00:00
Wybrano nowe władze powiatu raciborskiego.

Dotychczasowy wicestarosta Adam Hajduk, były wiceprezydent i prezydent Raciborza, został, 24 listopada, jednogłośnie wybrany starostą przez nowych radnych powiatu. Radni ustalili także jego wynagrodzenie. Zarobi miesięcznie 10,66 tys. zł brutto. Funkcję wicestarosty powierzono Andrzejowi Chroboczkowi z Nędzy (był tam wójtem), zaś etatowym członkiem zarządu został Norbert Parys, w poprzedniej kadencji zastępca wójta Rudnika. W zarządzie zasiedli również Brygida Abrahamczyk z Krzanowic i Adam Wajda z Pietrowic Wielkich.

Nowym przewodniczącym Rady Powiatu wybrano Norberta Mikę, na co dzień dyrektora Gimnazjum nr 3 w Raciborzu. Razem z nim w prezydium jako wiceprzewodniczący zasiedli: Alina Litewka-Kobyłka oraz Adrian Plura – dyrektor szkoły w Rudach. Na czele komisji stanęli: oświaty – Piotr Olender, finansów i budżetu – Grzegorz Utracki, rewizyjnej – Władysław Gumieniak, rolnictwa i ochrony środowiska – Ryszard Winiarski, zdrowia – Marceli Klimanek oraz rozwoju gospodarczego i promocji – Leonard Malcharczyk.

W nowej 23-osobowej Radzie Powiatu aż 18 miejsc ma rządząca koalicja klubów „Razem dla ziemi raciborskiej” oraz Platformy Obywatelskiej. W opozycji pozostaje pięciu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Na pierwszej sesji złożyli wniosek, by ograniczyć liczebność prezydium Rady i zarządu powiatu. Chodziło o wykreślenie ze statutu funkcji jednego wiceprzewodniczącego i nieetatowych członków zarządu. PiS uzasadniał, że przyniesie to oszczędności. Koalicja odrzuciła jednak te wnioski. Nie przeszła też kandydatura Henryka Panka z PiS-u na fotel przewodniczącego Rady Powiatu.

W grudniu radni powiatowi zbiorą się dwukrotnie: 6 grudnia oraz 28 grudnia. Na tym drugim posiedzeniu ma być przyjęty budżet powiatu na 2007 r.

(waw)

  • Numer: 48 (763)
  • Data wydania: 28.11.06