Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (763) Data wydania: 28.11.06

Wojna sztabów

Cisza przedwyborcza w Raciborzu rozpoczęła się od bójki członków rywalizujących ze sobą sztabów.

Helena Dzięcioł oskarża radnego Ludwika Gorczycę o to, że ją pobił. Od kilku dni przebywa w szpitalu. Radny nie przyznaje się do tego. Twierdzi natomiast, że przyłapał kobietę na niszczeniu plakatów wyborczych, zaś oskarżenie o pobicie nazywa prowokacją.   

Do zdarzenia doszło 24 listopada w Raciborzu, przy ul. Wojska Polskiego. Helena Dzięcioł razem z Andrzejem Palki pracowali w sztabie wyborczym kandydata na prezydenta Mirosława Lenka. – Zostaliśmy wyznaczeni do sprawdzenia plakatów wyborczych n aszego kandydata. Zniszczone mieliśmy zastąpić nowymi. Podjechaliśmy pod słup ogłoszeniowy koło SP 4. stwierdziliśmy, że tam nie trzeba doklejać nowych. Wsiadłam do samochodu, już miałam zamknąć drzwi, gdy nagle wyrósł przede mną jakiś mężczyzna i wyszarpał mnie z auta na ziemię – relacjonuje 52–letnia H. Dzięcioł. Mężczyzną tym był radny Ludwik Gorczyca, były policjant. Kobieta twierdzi, że radny bił ją, kopał a nawet dusił, wykręcając kaptur z kurtki, tak, że nie mogła złapać powietrza. Wyzywał ją przy tym od najgorszych.   – Myślałam, że to złodziej, bo wyszarpał mi z samochodu torebkę –  wspomina. – Nie mogłem jej pomóc, bo byłem zapięty pasami. Do tego mężczyzna próbował wyrwać mi ze stacyjki klucze – twierdzi A. Palki. Podjechał pod komendę i powiadomił policję, zostawiając kobietę z radnym. Obecnie H. Dzięcioł przebywa w szpitalu na obserwacji z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu. Stwierdzono u niej także ogólne potłuczenia. Dwa lata wcześniej miała przeprowadzaną operację usunięcia nowotworu jamy brzusznej, a twierdzi, że radny bił ją po brzuchu. Zaprzecza, by miała cokolwiek wspólnego z niszczeniem plakatów kontrkandydata.

Radny Ludwik Gorczyca twierdzi natomiast, że widział, jak kobieta spreyem niszczyła plakaty wyborcze Tomasza Kusego. – Było to działanie nagminne. Razem z kandydatem postanowiliśmy, że przypilnujemy, kto to robi. Obserwowałem słup z plakatami, które jeszcze nie były zniszczone. W pewnym momencie ktoś wyszedł z czarnego cinquecento i zaczął malować spreyem plakaty. Nie wiedziałem, że to kobieta, bo miała na głowie kaptur – mówi Ludwik Gorczyca. Zaprzecza, by ją bił. Twierdzi, że złapał ją tylko za kaptur i czekał na przybycie policji. Dodaje nawet, że to ona zaczęła go drapać, gryźć i ubliżać mu. Jego zdaniem, całe zajście jest prowokacją.

Po przeszukaniu samochodu, którym poruszała się kobieta, policja znalazła jedynie plakaty wyborcze, klej i pędzel. Nie było w nim spreyu. Radny twierdzi, że wyrzucił go kierowca, jadąc na komendę. Obecnie trwa postępowanie, mające na celu wyjaśnienie okoliczności zdarzenia.

Policja uzależnia wszczęscie postępowanie od opinii biegłego medyka sądowego. Jeśli kobieta odniosła obrażenia wymagające leczenia dłuższego niż 7 dni, to, jak powiedział nam komendant Edward Mazur  z  KPP w Raciborzu, czyn Ludwika Gorczy będzie ścigany z urzędu i radny musi się liczyć z zarzutami.

Przed sądem w Raciborzu toczy się już postępowanie przeciwko Ludwikowi Gorczycy w związku z oskarżeniem o próbę wyłudzenia pieniędzy z funduszu policji. Jak powiedział nam komendant, szczegółów sprawy nie może zdradzić, bo jest to fundusz operacyjny policji. Ludwik Gorczyca jest nadal szefem policyjnych związków zawodowych. Wcześniej miał już sprawę o pobicie. Sąd warunkowo ją umorzył, wyznaczając mu okres próby.

A. Dik