Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (762) Data wydania: 21.11.06

W gronie liderów

W wyborach do rad samorządów dominują zwykle lokalni liderzy.

Zwykle, bo nie brak przykładów, przydaje się tzw. dobre nazwisko. Ma je np. Krzysztof Myśliwy (136 głosów), w żaden sposób nie skoligacony rodzinnie z Robertem Myśliwym – liderem Platformy Obywatelskiej Nowa Generacja, który prowadził boje z frakcją Andrzeja Markowiaka w PO. Efekt? Mamy w Radzie Miasta dwóch Myśliwych, bo dostał się i wspomniany Robert (261 głosów). Nazwisko zaprocentowało Janowi Kusemu (477 głosów), który zdobył mandat radnego powiatowego. Na prezydenta miasta startował jego syn, Tomasz, który został z kolei radnym miejskim (399 głosów) i w drugiej turze zmierzy się z Mirosławem Lenkiem o najważniejszy fotel w mieście. Cztery lata temu do Rady Miasta dostał się Stanisław Mika. Wielu wyborców myślało, że głosuje na Norberta Mikę – dyrektora Gimnazjum nr 3, który został wtedy radnym powiatowym.

Wśród radnych powiatowych, szczególnie w gminach wiejskich, nie ma jednak przypadków. Wygrali tzw. pewniacy, czyli osoby bardzo znane w swoim środowisku, choć niespodzianką jest np. słaby wynik Wilhelma Wolnika z Krzyżanowic. Cztery lata temu miał 926 głosów (11,56 proc. w całym okręgu), teraz 411. W minionej kadencji gmina Krzyżanowice wprowadziła do Rady aż czterech radnych (G. Utracki, W. Wolnik, J. Wziontek i O. Krupa), a teraz tylko jednego – Grzegorza Utrackiego, który za to zdobył najwięcej głosów z wszystkich nowych rajców (855). Kolejną największą liczbę głosów mieli kolejno: Andrzej Chroboczek (Nędza, 782), Władysław Gumieniak (Kuźnia Raciborska, 733), Adam Wajda (Pietrowice Wielkie, 705), Leonard Malcharczyk (Pietrowice Wielkie, 674), Norbert Mika (Racibórz, 618), Adam Hajduk (Racibórz, 615), Adrian Plura (Rudy, 582), Ryszard Winiarski (Racibórz, 580) i Norbert Parys (Rudnik, 498).

Najwięcej głosów do Rady Miasta zdobył Mirosław Lenk (460), a drugi był Tomasz Kusy (399). Kolejni z największym poparciem to: Katarzyna Dutkiewicz (PiS, 281), Elżbieta Biskup (PiS, 262), wspomniany Robert Myśliwy (PO, 261), Franciszek Mandrysz (RS „Racibórz 2000”, 225), Artur Jarosz (PO, 216), Małgorzata Lenart (PiS, 211) i Piotr Klima (TMZR, 211) oraz Jerzy Parys (TMZR, 201).

Warto zwrócić uwagę, że ponad połowa z tych nazwisk startowała pod partyjnym szyldem. Czy oznacza to, że w przyszłości o losach Raciborza będą decydować rywalizujące ze sobą partie? Wielu obserwatorów uważa, że w tym kierunku właśnie zmierza samorząd. W Raciborzu po dominacji lokalnych ugrupowań na scenę mocno wkroczyły partie:PiS, PO, a swój niewielki jednomandatowy przyczółek zachowało SLD.

(waw)