Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (762) Data wydania: 21.11.06

Sznupki z numerami

– Dziewczynka wzięła od obcej osoby gumę do żucia. Po tym bolał ją brzuch i musiała dostać zastrzyki – mówi Patrycja Komor z SP 6. Opisujemy, w jaki sposób  policja uczy najmłodszych, jak mają zareagować w chwili zagrożenia i przestrzega przed grożącym im niebezpieczeństwem.

W raciborskich szkołach policja prowadzi pogadanki z uczniami w ramach programów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży.

Zajęcia pod hasłem „Lepiej zapobiegać. Przyszłość w naszych rękach” odbyły się już  w Zespole Szkół Ekonomicznych i Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1. Omawiane były problemy związane z uzależnieniami od narkotyków czy alkoholu.

W podstawówkach,  z uczniami klas I - III realizowany jest program  „Bezpieczne dziecko.  Czy wiesz, gdzie szukać pomocy?”, na podstawie przygotowanego wcześniej scenariusza lekcyjnego. Pogadanki, prowadzone przez policjanta,  mają na celu uświadomienie dzieciom różnych zagrożeń oraz nauczenie, jak w tych sytuacjach się zachować.  Takie zajęcia odbyły się m.in. 15 listopada w SP 6. Poprowadził je asp.  sztab.  Mirosław Wolszczak z raciborskiej policji. Dzieci miały za zadanie uzupełnić komiks odpowiedziami, jakich udzieliłyby  nieznanej osobie, składającej im podejrzane propozycje, od poczęstunku słodyczami, zaproszenia do zabawy czy wpuszczenia  do  domu. Policjant wyjaśniał im, dlaczego zawsze powinny odmówić.   Na koniec lekcji wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe kubki z wizerunkiem Sznupka,  policyjnej maskotki oraz  wypisanymi  numerami alarmowych telefonów.  W Raciborzu działaniami objętych jest 15 placówek.  Realizują je policjanci z zespołu ds. nieletnich i patologii  KPP  w Raciborzu.

Akcja prowadzona jest przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach przy współpracy ze Śląskim Centrum Równych Szans.  Realizowana jest ze środków Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Ministerstwa Pomocy Społecznej.

Patrycja Komor
Dowiedziałam się, że jedna dziewczynka wzięła od obcej osoby gumę do żucia. Po tym bolał ją brzuch i musiała dostać zastrzyki. Nauczyłam się, żeby nie przyjmować niczego od obcych. Podoba mi się kubek ze Sznupkiem.

Julia Pendziałek
Policjant mówił, że nikogo nie wolno wpuszczać do domu, a w szkole nie wolno nikomu dokuczać. Nauczyłam się tego, żeby nie brać od nikogo obcego żadnych prezentów, ani nie iść z nikim oglądać kotki.

Dominik Plecner
Podoba mi się kubek. Jak będzie się działo coś złego, to będę wiedział, gdzie mam zadzwonić po pomoc. Będę z niego pił kakao. Komiks też mi się podobał, bo trzeba było wpisać odpowiedzi i czytałem jedną scenkę.

Katarzyna Ostrowicz nauczycielka
Takich lekcji było już w naszej szkole kilka. Są bardzo potrzebne. Profilaktyki nigdy nie jest za wiele. Ważne jest, by dzieci od najmłodszych lat uczulać na niebezpieczne sytuacje i uczyć je, jak mają się zachować.

 (Adk)