Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (761) Data wydania: 14.11.06

Mieszkanie na garnkach

Pani Maria ma już dość ciągłej walki z zaciekami dewastującymi jej mieszkanie.

Maria Świerdza nie nadąża już z remontowaniem mieszkania, stale zalewanego przez deszcz cieknący z dziurawego dachu.

Kobieta od 15 lat nie może doczekać się remontu dachu kamienicy, w której mieszka. Zajmuje lokal na trzecim piętrze. Nad nią jest już tylko strych. Wszelkie opady deszczu sprawiają, że z sufitu cieknie woda. - Czasami nie nadążam z podstawianiem garnków - denerwuje się pani Maria. W ciągu roku kobieta kilkakrotnie musi likwidować zacieki i malować ściany.  - Dbam o mieszkanie. Na własny koszt wymieniłam okna, położę nowe podłogi, ale przecież dachu już nie naprawię! -mówi . Za każdym razem zgłasza przecieki w Miejskim Zarządzie Budynków. Problem polega na tym, że kamienica podlega pod zarząd wspólnoty mieszkańców, która odpowiada za remont dachu. A na to nie ma pieniędzy. - Okazuje się, że dwie sąsiadki z niższych pięter, które wykupiły mieszkania, nie widzą potrzeby remontu, bo ich nie zalewa. A mnie i innym lokatorom  z ostatniego piętra brakuje garnków do łapania wody! - M. Świerdza bezradnie rozkłada ręce. Kobieta nie wie już, co ma zrobić. Choć ma ubezpieczone mieszkanie, kwoty, jakie dostaje za zniszczenia są znikome w porównaniu z kosztami, jakie musi ponosić. Ostatnio szkody w łazience zostały wycenione na 90 zł, a zakup materiału i robocizna wyniosła ją 500 zł. Lokatorka skarży się, że jej ciągłe interwencje nie przyniosły konkretnego skutku. Jedyne, co zrobiono, to zabezpieczenie strychu folią, ale i to niewiele dało.

- Remont dachu jest konieczny. Niestety wspólnota nie ma na to pieniędzy, a bez nich nic się nie da zrobić - tłumaczy Sławomir Winciorek, kierownik OGM nr 3 Miejskiego Zarządu Budynków, zajmujący się wspólnotami mieszkaniowymi. Zapewnił, że na tyle, na ile to możliwe, w budynku prowadzone są prace zabezpieczające nieruchomość przed zniszczeniem. Niedawno na dachu byli dekarze. Przyznaje, że najlepszym rozwiązaniem problemu byłoby zaciągnięcie przez wspólnotę kredytu. Jednak do tego potrzebne jest uzbieranie przez mieszkańców 20 proc. wkładu w inwestycję. To z kolei wymaga podniesienia zaliczki na fundusz remontowy. Przeprowadzenie remontu zaplanowane zostało na przyszły rok.

- Ile można na to czekać, aż wszystko się zawali? -pyta bezradna kobieta. - Najgorsze, że jak telefonuję rano po każdym zalaniu, to nikogo w biurze nie ma. Tak, jakby nikt tam nie pracował. Słyszę, że wszyscy są u dyrektora MZB na zabraniu. Kiedyś po takiej informacji zadzwoniłam do MZB na ul. Batorego i dowiedziałam się, że żadnego zebrania nie było. Albo też jestem przełączana od osoby do osoby, aż w końcu połączenie się urywa. Takie traktowanie może wyprowadzić człowieka z równowagi. Po ostatnim zalaniu puściły mi już nerwy i nawymyślałam urzędnikom. Całą noc biegałam z garnkami, a rano musiałam iść do pracy. Jak długo tak można żyć? - denerwuje się pani Maria. Jej złość jest tym większa, że niedawno przeprowadziła generalny remont mieszkania. Na ten cel wzięła z banku kredyt. Obawia się jednak, że zanim go spłaci, remont trzeba będzie wykonać od nowa.

A. Dik