Poniedziałek, 25 marca 2019

imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława

RSS

Pół tysiąca radiowców

18.07.2006 00:00
Rozwinięta technologia umożliwiła dostęp do sieci także mieszkańcom terenów położonych z dala od dużych miast. To właśnie dla nich korzystnym rozwiązaniem może się okazać internet pozyskiwany drogą radiową.
Jedną z firm oferujących dostęp do internetu przy użyciu sieci bezprzewodowej jest firma WWNet z Raciborza. Świadczy ona usługi internetowe zarówno na terenie Raciborza, jak i mniej zagospodarowanych miejscowości, w których do tej pory nie było możliwości podłączenia.
 
Firma istnieje od 2002 roku i stale powiększa swój zasięg działania. Obejmuje ona w tej chwili obszar od Głubczyc po Kuźnię Raciborską. Najważniejsza jest budowa dobrego punktu nadawczego, od samego szkieletu – przekonuje Adrian Bochenek z WWNet.
 
Sieć powiększa liczbę swoich nadajników. Aktualnie posiada około 30 punktów nadawczych. Z jej usług korzysta prawie 550 klientów.
 
Główną zaletą tej formy doprowadzania internetu jest przerzucanie sygnału z punktu A do punktu B drogą radiową. W innych formach, np. jeśli chodzi o połączenia modemowe, okablowanie jest dość trudne, a odległości bywają zbyt dalekie.
 
Jeśli chodzi o szybkość internetu drogą radiową, to jest ona podobna jak w przypadku doprowadzanego drogą kablową. Ponad 80% klientów wybiera jednak najmniejszą szybkość, czyli tym samym najtańszą opcję.
 
Dwa lata temu WWNet wykupiła firmę GL-Net, która świadczyła swe usługi na terenie Głubczyc i Branic, gdzie w dalszym ciągu sieć jest rozbudowywana. Na początku czerwca, doszło do kolejnego przejęcia przez WWNet firmy PowerNet, działającej na terenie Raciborza, Pogrzebienia i Ocic. To sprawiło, że poszerzyło się grono klientów WWNet.
 
Rozbudowa o dalsze rejony wymaga postawienia nowego punktu nadawczego i nowych klientów.
 
W przypadku przejęcia już istniejących firm, wiele rzeczy jest gotowych i wystarczy tylko „ulepszyć” dotychczasową infrastrukturę.
 
W tej chwili jesteśmy w trakcie realizacji dotacji z Unii Europejskiej. Głównym założeniem projektu jest postawienie 8 nowych punktów nadawczych - informuje Adrian Bochenek.
 
(eŻ)
  • Numer: 29 (744)
  • Data wydania: 18.07.06