Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (728) Data wydania: 28.03.06

Plus czy minus

„Śląsk - skarb czy balast?" - na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy trzeciej już Debaty Oksfordzkiej, zorganizo wanej przez Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kuźni Raciborskiej. Impreza, tradycyjnie już, odbywała się 21 marca.
Debata została przygotowana przez uczniów klas III liceum usługowo-gospodarczego oraz IV technikum elektrycznego, pod kierunkiem Zofii Purol. Uczestniczyli w niej: Katarzyna Bąk, Krzysztof Fiutek oraz Katarzyna Goryszewska, Mirosława Sanecznik, Anna Ogonowska, Łukasz Sobalak, Tobiasz Aleksandrzak, Błażej Brześniowski, Andrzej Wiertelorz, Kamil Płaczko, Michał Duksa, Paweł Sterkowicz, Anna Tłuczykont, Piotr Bielski.
 
Głos zabrali również zaproszeni goście: posłowie Andrzej Markowiak i Henryk Siedlaczek oraz wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej Rita Serafin. W zeszłym roku rozpatrywaliśmy zasadność przyjęcia Konstytucji Europejskiej, dzisiaj zastanawialiśmy się nad naszą lokalną ojczyzną. Jesteśmy dumni z takiego sposobu spędzania pierwszego dnia wiosny. Młodzi ludzie uczą się, że można się czasem ostro spierać, a po dyskusji zwyczajnie podać sobie ręce - mówi Kazimierz Szczepanik, wicedyrektor ZSOiT.
 
Na zakończenie debaty został przedstawiony program artystyczny. Uczniowie zatańczyli trojok a także zaprezentowali „godki śląskie".
 
Łukasz Sobalak
Dla mnie osobiście Śląsk jest balastem. Nie urodziłem się tutaj, moi rodzice przyjechali tu za pracą spod Częstochowy. Uważam, że nie powinno się mówić gwarą w szkole czy w urzędach. Nie posługuję się nią i nie rozumiem jej.
 
Katarzyna Goryszewska
Śląsk ma swoje wady, m.in. różne choroby, zanieczyszczenie środowiska. Mimo to chcę tutaj zostać. Nie wyobrażam sobie, że miałabym stąd wyjechać, urodziłam się tu, jestem związana z tym miejscem i tu planuję założyć swoją rodzinę.
 
Anna Tłuczykont
Śląsk jest dla mnie wszystkim, tu stawiałam pierwsze kroki, tu po raz pierwszy poszłam do szkoły. Uważam, że skoro tutaj się urodziłam to pewnie też zostanę kiedyś pochowana na śląskim cmentarzu.
 
Tobiasz Aleksandrzak
Uważam, że na Śląsku nie ma przyszłości dla młodzieży, zwłaszcza tu w Kuźni brak jakichś większych perspektyw. Po skończeniu szkoły, jeśli nie pójdę na studia musiałbym iść do pracy i pracować za 800 zł. Chciałbym wyjechać za granicę, najlepiej do Anglii z całą rodziną.
 
Błażej Brześniowski
Dla mnie Śląsk jest po prostu jednym z województw, jest mi obojętny. Urodziłem się tutaj, ale nie jestem z tym miejscem szczególnie związany. Jeśli znajdę tu pracę - zostanę, jeśli nie, nie będzie dla mnie problemem wyjechać stąd.
 
(e.Ż)