Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

W skrócie - powiat raciborski

21.02.2006 00:00
RACIBÓRZ
 • 16 lutego w Szpitalu Rejonowym przy ul. Gamowskiej odbyło się wspólne posiedzenie zarządów powiatu raciborskiego i kędzierzyńsko-kozielskiego. Głównym tematem rozmów było funkcjonowanie placówek lecznictwa zamkniętego.
 • 28 lutego odbędzie się sesja Radu Powiatu. Tu tematem głównym będzie przyroda i ochrona wybranych terenów powiatu raciborskiego oraz podział ponad 3,5 mln zł nadwyżki budżetowej za 2005 r.
 • Kolejne V już Raciborskie Targi Edukacyjne dla absolwentów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, policealnych, pomaturalnych oraz zainteresowanych przeszkoleniem kursowym z terenu powiatu raciborskiego i powiatów sąsiednich trwać będą od 7 do 9 marca. Tradycyjnie już miejscem targów będzie Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Raciborzu przy ul. Jana 14. Celem organizatorów jest przekazanie kompetentnej i rzetelnej informacji o możliwościach dalszego kształcenia i zdobycia kwalifikacji zawodowych w roku szkolnym 2006/2007. Targi to okazja do bezpośredniego zapoznania się z szeroką ofertą edukacyjną szkół i innych placówek oświatowych z terenu Raciborszczyzny, w jednym miejscu i czasie, z możliwością rozmowy z przedstawicielami szkół i placówek edukacyjnych. Swoje oferty zaprezentują publiczne i niepubliczne szkoły ponadgimnazjalne, szkoły policealne i średnie szkoły uzupełniające, a także uczelnie wyższe, placówki oświatowe i ośrodki szkoleniowe kształcące w systemie kursowym. 7 i 8 marca  prezentowane będą oferty edukacyjne dla gimnazjalistów, zaś 9 marca  dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. W tym samym dniu będzie istniała też możliwość spotkań młodzieży z doradcą zawodowym z Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu. Szczegółowe informacje można uzyskać w Poradni - nr tel. 032 415 35 47.
 • 22 lutego obradować będą radni miejscy. Temat główny to strategia rozwoju na lata 2006-2015. Radni będą również dyskutować nad sprawozdaniem z działalności Ośrodka Pomocy Społecznej oraz z realizacji gminnego programu profilaktyki i przeciwdziałania alkoholizmowi.
 • 2 mln zł pożyczki zamierzają udzielić Szpitalowi Rejonowemu władze powiatu. Pieniądze mają być przeznaczone na dalszą realizację programu restrukturyzacyjnego. Jej spłata ma nastąpić w ciągu 10 lat. Oprocentowana będzie w skali 1 proc. rocznie.
 • Muzeum w Raciborzu weźmie udział w wielkiej wystawie odrzańskiej, jaką przygotowują Uniwersytet Europejski Viadrina, Biuro Kopernikus - Inicjatywa Niemieckiej Fundacji Kultury. Interdyscyplinarna ekspozycja będzie poświęcona miastom nadodrzańskim, w tym Raciborzowi. W nich też zostanie zaprezentowana. Najpierw w Nowej Soli, w przyszłym roku także w Raciborzu.
 • Poza Auchan i Castoramą w planowanym centrum handlowym pod Oborą swoją drugą w Raciborzu placówkę zamierza otworzyć Empik.
 • Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu oraz Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło” zapraszają na warsztaty tańca dla nauczycieli „Animator tańca w szkole”. Kończą się one uzyskaniem certyfikatu asygnowanego przez C.I.O.F.F. Tematami wykładów będą przejawy rozwoju psychicznego, fizycznego, motoryki dziecka w okresie skoku rozwojowego, sztuka motywacji i metody prowadzenia zajęć tanecznych, turnieje tańców polskich oraz organizacja klubu tańca. Zajęcia będą się odbywać podczas trzech weekendowych zjazdów w maju i czerwcu. Szczegóły na www.mdk-raciborz.pl.
 • Urządzenie do monitorowania oddechu niemowląt BabySense II zakupiła Fundacja na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu. Sprzęt trafi na pododdział neonatologiczny Oddziału Ginekologiczno-Położniczego raciborskiego szpitala. Zakup możliwy był dzięki firmie Elbar-Katowice Sp. z o.o. Handel Zagraniczny, która wpłaciła na konto Fundacji 990 zł. Wolą darczyńcy był zakup urządzenia do monitorowania oddechu niemowląt. Sprzęt stanowią dwie specjalne podkładki z odpowiednimi czujnikami oraz urządzenie sygnalizujące. Podkładki, podłączone do urządzenia sygnalizacyjnego, umieszczane są pod materacem niemowlaka. W przypadku zaburzeń oddechu dziecka lub jego całkowitego zaniku, urządzenie natychmiast sygnalizuje niebezpieczeństwo.
 • Prezydent rozdysponował skromną kwotę na działania kulturalne, realizowane przez organizacje pozarządowe. Pieniądze otrzymali: parafia w Rynku na cykl koncertów chóru (2 tys. zł), Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło” na VI Międzynarodowe Spotkania Artystyczne „Śląsk kraina wielu kultur” (4 tys. zł), parafia NSPJ na XV Raciborski Przegląd Piosenki Religijnej „Spotkałem Pana” (4 tys. zł), okręg raciborski Polskiego Związku Chórów i Orkiestr na festiwale pieśni moniuszkowskiej i do słów J. v. Eichendorffa (5 tys. zł), Stowarzyszenie Kulturalne ASK na „trzASKoff i okolice” (6,5 tys. zł) oraz raciborskie bractwo kurkowe na festyn historyczny (3 tys. zł).
 • Szykuje się gruntowny remont budynku Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Wileńskiej, który gmina ostatecznie przejęła na własność po rozstrzygnięciu sporu z parafią ewangelicką. Magistrat ogłosił już przetarg na wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowej zadania. Ma ono objąć remont dachu, elewacji, zagospodarowanie terenu oraz modernizację i przebudowę pomieszczeń (wymiana stolarki drzwiowej i okiennej, zmiana układu funkcjonalnego budynku wraz z aranżacją wnętrz, remont instalacji wewnętrznych, klimatyzacja sali głównej ślubów, instalacja monitoringu, winda dla osób niepełnosprawnych, wyposażenie archiwum, sal, biur i gabinetów). Projekt ma być gotowy do końca czerwca.
 • Od 22 lutego do 1 marca, w godzinach od 9.00 do 14.00, osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać nieodpłatnie porady prawne w gmachu Sądu Rejonowego w Raciborzu. Poradnictwo będzie prowadzone w ramach Tygodnia Ofiar Przestępstw.
 • W tym roku kontynuowana będzie akcja dofinansowania z budżetu miasta modernizacji indywidualnych źródeł ciepła. W Gminnym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczono na ten cel 100 tys. zł. Zasady ubiegania się o dotację nie zmieniły się. Druki wniosków i regulamin można otrzymać w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Racibórz. Znaleźć je też można na stronach internetowych urzędu w biuletynie informacji publicznej (ikonka BiP).
 • Plan dyżurów radnych miejskich, które odbywają się zawsze w poniedziałki w godzinach od 15.00 do 16.00 w pok. 106 Urzędu Miasta: 27 lutego – Halina Sitnikow, 6 marca – Maria Wiecha, 13 marca – Leszek Wyrzykowski, 20 marca – Wojciech Ziajka, 27 marca – Stanisław Borowik.
 • Numer: 8 (723)
 • Data wydania: 21.02.06