Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (723) Data wydania: 21.02.06

Błagam o święty spokój

Wizyty policjantów, ponaglenia do spłaty długów i strach o bezpieczeństwo rodziny – to problemy, z którymi Danuta Kubenka (na zdj. z córeczką) musi zmagać się niemalże codziennie.  A wszystko dlatego, że w jej mieszkaniu zameldowany jest były więzień.
Danuta Kubenka boi się odgłosu pukania do drzwi i ludzi, którzy  szukają poprzedniego lokatora. Mężczyzna, który wyszedł właśnie z więzienia jest nadal w jej mieszkaniu zameldowany.
 
Gdy się o tym dowiedziałam, przeżyłam szok! - denerwuje się pani Danuta. Wraz z rodziną mieszka tu od trzech lat. Ma 9-letniego syna i 7-miesięczną córkę. Przez cały czas otrzymuje korespondencję, adresowaną do poprzedniego lokatora. Głównie chodzi o niezapłacone rachunki oraz pisma z sądu – mówi kobieta. Nie do zniesienia stały się dla niej ciągłe wizyty policjantów, poszukujących mężczyzny. Nie ma już siły tłumaczyć, że taki człowiek tu nie mieszka. Sąsiedzi dziwnie na nas patrzą. Przez pierwsze pół roku policjanci przychodzili do nas co drugi dzień – opowiada pani Danuta. To właśnie od policjanta dowiedziała się, że mężczyzna jest w dalszym ciągu zameldowany w jej mieszkaniu. Do tej pory myślałam, że po prostu posługuje się starym dowodem osobistym – przyznaje kobieta.
 
Miłość z aresztu
 
Informacja o takim lokatorze była dla niej szokiem. Ostatnio przyszło zawiadomienie, że PKP za niezapłacone przez niego bilety odało sprawę do prokuratury. Boję się, że zaraz przyjdzie mi do mieszkania komornik albo, co gorsza, jacyś inni podejrzani panowie, chcący odzyskać długi – mówi wystraszona. Wizyt „podejrzanych panów” też już miała wiele, ale ze strachu nie otwierała im drzwi. Nie tak dawno przyszedł kolejny list. Danuta Kubenka otworzyła go, mając nadzieję, że będzie tam jakiś namiar na mężczyznę. Był to list miłosny od przebywającej w areszcie kobiety. W każdej chwili może do mnie przyjść, bo będzie chciała go odwiedzić. Jeszcze mnie pobije, bo pomyśli, że jestem jego kochanką –  obawia się nasza rozmówczyni.
 
Bez obaw
 
Skoro ta pani ma tytuł prawny do zajmowanego lokalu, to nie ma się czego obawiać. Sam meldunek niczym nie skutkuje. Poprzedni lokator nie ma do tego mieszkania już żadnych praw – uspokaja Mariusz Mróz, dyrektor MZB. Przyznaje, że takie sytuacje się zdarzają. Wynikają one z tego, że w przypadku osób, które przebywają w nieustalonym miejscu, procedury wymeldowania z urzędu są skomplikowane i długotrwałe. 
 
W takich przypadkach stoimy przed dylematem, czy czekać na finał postępowania z urzędu  i trzymać pusty lokal, czy też przekazać go potrzebującej rodzinie – twierdzi dyrektor. 
 
Z naszych informacji wynika, że poprzednim najemcą był człowiek, który przeniósł się do domu opieki. Mieszkał z synem, ale ten nie posiadał żadnego tytułu prawnego do zajmowanego lokalu. Już w 1999 r. ojciec chciał go wymeldować. Główny najemca zdał lokal w 2001 r. Jeżeli potwierdzi się, że  jego syn jest tam nadal zameldowany, to rozpoczniemy procedurę wymeldowania go z urzędu – dowiedzieliśmy się od Wioletty Śliwińskiej, zastępcy dyrektora MZB.
 
Danuta Kubenka może wystąpić z wnioskiem do urzędu o wymeldowanie mężczyzny. Musiałabym złożyć pismo i wykupić znaczki skarbowe. Tylko dlaczego mam ponosić koszty za coś, czego nie dopilnowali urzędnicy? Ale co się dziwić. Zmiany nazwiska na domofonie nie mogę się doprosić od trzech lat – gorzko kwituje kobieta.  Ma nadzieję, że jej kłopoty z byłym lokatorem wreszcie się skończą.
 
(A. Dik)