Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 7 (722) Data wydania: 14.02.06

Tysiąclatka nieźle się trzyma

Szkoła w Pawłowie, 26 stycznia, obchodziła jubileusz 35-lecia istnienia. W czasach Polski Ludowej była dwunastą „tysiąclatką” w powiecie raciborskim. Kosztowała wtedy 4 miliony złotych.
Otwierano ją z wielką pompą, z udziałem pierwszego powiatowego sekretarza KC PZPR. Historia szkoły w Pawłowie sięga czasów znacznie odleglejszych, bo XVII w. Jednak jubilatka bezpośrednio jest kontynuatorką polskiej szkoły powszechnej, powołanej w 1945 r. Pierwszym dyrektorem był Jerzy Świątek.  Z tych czasów zachowała się kronika, prowadzona przez nauczyciela Aleksandra Warzenicę. Rozpoczyna się wpisem z 17 października 1948 r. „Mogę napisać ją mniej obiektywnie, przeplatając wspomnieniami osobistymi, a było ich w czasach wojny sporo” - pisał nauczyciel. Do Pawłowa w 1945 r. przybył spod Lwowa „po 12 dniowej włóczędze kolejowej”.  Z lektury kroniki można dowiedzieć się wiele ciekawostek na temat nie tylko szkoły, lecz także wioski. „Szkoła mieszcząca się w dwóch budynkach przedstawiała obraz wojennej ruiny. Okna świeciły dziurami, wewnątrz góra śmiecia. (...)Nauki nie można było rozpocząć. We wsi panowała epidemia tyfusu głodowego  w najostrzejszej formie. Z całego powiatu 11 proc. ludności zmarło. Zdarzały się dnie, że i [trzy] pogrzeby  dziennie przeszły koło szkoły. (...) Przykry widok nie nastrajał mnie optymistycznie. Ale wolałem już ten stan niż pożary i mordy Polaków dokonywane przez nowoczesnych hajdamaków koło Lwowa i wszędzie na Wschodzie. Przez pierwszy rok 1945/ 1946 uczyliśmy oboje z żoną. Tak staraliśmy się uczyć bez książek, zeszytów, żadnych pomocy naukowych. Ale za to była tablica, kreda i nauczycielskie płuca”. Kronika kończy się datą 9 stycznia 1964, pod którą Aleksander Warzenica opisał zabawę choinkową.
 
Warunki w szkole przez te lata nie zmieniły się zbytnio na lepsze. Dobrze pamięta to ucząca od 1954 r. Urszula Świerszczyna, obecna na jubileuszu. Pod tablicą stała miska z wodą do moczenia gąbki. Było tak zimno, że zamarzała. Ale władze nie chciały się zgodzić na budowę nowego budynku. Wreszcie  przyszedł jakiś inspektor z Katowic. Dyrektor wziął go do piwnicy. Jak stamtąd wyszedł, to był cały mokrusieńki i w pajęczynach. Wściekł się  i pozwolił wybudować szkołę – wspomina nauczycielka, która w 1990 r. przeszła na emeryturę. Jubileusz związany jest z przeniesieniem szkoły do nowej siedziby. Połączony został też z 35-leciem funkcjonowania tu Szkolnego Koła PCK.
 
Kroniki, opowiadające o historii placówki cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród absolwentów szkoły oraz uczniów. Udostępniane są z okazji szczególnych wydarzeń. Opracowała je nauczycielka Gabriela Kubik. Powstały w 1996 r., z okazji jubileuszu 25-lecia. Jednak zbieranie materiałów zaczęła wiele lat wcześniej. To głównie zdjęcia, udostępniane przez mieszkańców Pawłowa. Budzą ciekawość absolwentów, którzy z odnajdują w nich siebie sprzed kilkudziesięciu. Znalazłam tu zdjęcia rodziców. Mam nadzieję, że ta szkoła przetrwa jeszcze kilka wieków i  kiedyś moje dzieci będą mnie szukać w kronikach –  mówi Celina Lazar, uczennica gimnazjum.
 
Z okazji jubileuszu odbyła się msza święta a następnie, w gmachu szkoły, uroczysta akademia, którą przygotowały dzieci. Uczestniczyły w niej władze gminy i przedstawiciele kuratorium oświaty. Obecnie w placówce, czyli Zespole Szkolno -  Przedszkolnym uczy się 112 uczniów i 57 przedszkolaków z Pawłowa, Makowa i Żerdzin. Klasy liczą sobie od 9 do 27 osób. Dyrektorem szkoły jest Regina Strzeduła.
 
(Adk)