Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Sprzęt do wszystkiego

07.02.2006 00:00
Domowe centrum rozrywki, czyli komputer, wieża hi-fi, odtwarzacz DVD i inne urządzenia audio video skupione w jednym niewielkim urządzeniu, sterowanym pilotem? Teraz to możliwe, w przypadku sprzętu o nazwie Media Center.
Twórca oprogramowania, firma Microsoft, która w stacjonarnych komputerach oferowała dotychczas systemy klasy Windows XP home professional, zmodyfikowała te systemy i stworzyła nowy system operacyjny – Windows Media Center, który ma zarządzać nowym komputerem, pełniącym rolę domowego centrum rozrywki.
 
Jest to system sterowany pilotem, w bardzo prosty, intuicyjny wręcz sposób. Nawet klienci, którzy nie mają dużego rozeznania wśród sprzętu komputerowego, mogą z powodzeniem wykorzystywać tego typu sprzęt do nagrywania plików video, odsłuchiwania muzyki, dostępu do stacji radiowej i internetowej – wylicza  Mirosław Senczyna z centrum komputerowego Proxeo. W komputerze instaluje się tuner telewizyjny, nie trzeba kupować żadnych dodatkowych urządzeń tego typu. Niektóre urządzenia Media Center mają dwa tunery, jeden satelitarny, a drugi analogowy naziemny. Tego typu komputer, podłączony do anteny satelitarnej lub anteny telewizyjnej naziemnej może służyć w połączeniu z monitorem tradycyjnym lub LCD. Urządzenie może pełnić wtedy funkcję telewizora.
 
Jedną z nowości, którą znajdziemy w Proxeo jest palmtop, czyli komputer kieszonkowy. Jest to mały, przenośny komputer osobisty, mniejszy od laptopa, mieszczący się z powodzeniem w dłoni lub kieszeni. Palmtopy są komputerami programowalnymi – można do nich wgrywać oprogramowanie. Obsługuje się je m.in. rysikiem, gdyż wyposażone są w ekran dotykowy. Większość z nich rozpoznaje pismo odręczne (lub zbliżone do niego znaki graffiti), a niektóre posiadają także wbudowaną klawiaturę kciukową. Zastosowanie palmtopów jest bardzo szerokie, zarówno w życiu prywatnym jak i służbowym. Podstawowe funkcje to: kalendarz, terminarz, kalkulator, notatnik. Oprócz tego urządzenie to umożliwia czytanie e-booków, przechowywanie zdjęć, edycję tekstów, zapisywanie dokumentów w wordzie oraz arkusze kalkulacyjne, współpracę z urządzeniami GPS. Ponadto posiada dyktafon, wbudowany cyfrowy aparat fotograficzny oraz kamerę, możliwe jest odtwarzanie muzyki i dostęp do Internetu. Najciekawszym wykorzystaniem palmtopa jest jednak funkcja nawigacji satelitarnej, z jego pomocą można bardzo prosto dojechać we wskazane miejsce, niemal pod same drzwi – zapewnia Piotr Krukowski z Proxeo. Są dostępne również wersje tych urządzeń z telefonem komórkowym.
 
(e.Ż)
  • Numer: 6 (721)
  • Data wydania: 07.02.06