Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

W skrócie - powiat raciborski

07.02.2006 00:00
RACIBÓRZ
 • Świadczenia medyczne na kwotę 31,223 mln zł zakontraktował na ten rok Szpital Rejonowy w Raciborzu. To tzw. pierwotna wysokość kontraktu, która w ciągu roku z pewnością ulegnie zmianie. Tym bardziej, że większość oddziałów, ze względu na dużą liczbę przyjęć, wykazała już jesienią przekroczenie ubiegłorocznego limitu NFZ, np. nefrologia o blisko 85 proc. Przypomnijmy, że na początku 2005 r. wysokość kontraktu raciborskiej lecznicy wynosiła 29,43 mln zł, a ostatecznie wzrosła do 31,117 mln zł.
 • Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach chce, by Zarząd Dróg Wojewódzkich skorygował plany dotyczące remontu mostu w ciągu ul. Rudzkiej-Gliwickiej. Przypomnijmy, że inwestycję przesunięto na przyszły rok. Powodem stanowiska RZGW jest obecne zbyt niskie położenie mostu. Po przeprowadzonym w ostatnich latach podwyższeniu wałów wzdłuż Ulgi, w czasie powodzi na Markowice może się znaleźć częściowo pod wodą.
 • Śląski Kurator Oświaty wyraził zgodę na likwidację Gimnazjum nr 4 oraz SP 11. Oznacza to, że jeśli na lutowej sesji radni podejmą uchwały o  likwidacji obu placówek, wówczas od 1 września przy ul. Opawskiej będzie funkcjonowało jedno duże Gimnazjum nr 5, zaś przy ul. Słowackiego SP 15, które przejmą uczniów likwidowanych szkół.
 • Aż 272 dni trzeba czekać w raciborskim szpitalu na wykonanie operacji zaćmy niepowikłanej z wszczepieniem soczewki – wynika z raportu o dostępności usług medycznych przygotowanego na ostatnią sesję Rady Powiatu. Powód? Niedostateczne finansowanie tego typu usług przez NFZ. Chorzy muszą więc szukać pomocy w innych ośrodkach medycznych. Sporo cierpliwości muszą też mieć oczekujący w szpitalu w Raciborzu na: kolonoskopię diagnostyczną (czas oczekiwania 50 dni), plastykę korekcyjną powłok jamy brzusznej (39 dni) czy wycięcie pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową (24 dni).
 • W Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Stalmacha wznowiło działalność koło teatralne. Zajęcia prowadzi Agnieszka Busuleanu. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu (032) 415 23 28.
 • Urząd Miasta ogłosił przetarg na wyłonienie wykonawcy zagospodarowania skweru przy ul. Karola Miarki-Wojska Polskiego. Planuje się tu wykonanie nowego chodnika i trawników, pielęgnację istniejących trawników parkowych oraz nowe nasadzenie drzew iglastych i listy a także krzewów. Termin wykonania ustalono na 30 kwietnia.
 • Starostwo chce rozwijać działalność Centrum Kształcenia Ustawicznego na Ostrogu – zapowiada starosta Jerzy Wziontek. Ma to się odbywać na bazie doświadczeń podobnej placówki działającej w Kędzierzynie-Koźlu. Przygotowała ona szeroką ofertę kursów dla dorosłych. W Raciborzu mają to być przede wszystkim kursy dla spawaczy oraz tokarzy. Starostwo zapowiada doposażenie CKU w niezbędny sprzęt, m.in. sterowaną numerycznie tokarkę.
 • Z końcem października przyszłego roku wędkarze nie będą mogli korzystać z łowisk w Oborze. Chodzi o dwa stawy przy ul. Drzewieckiego, tuż przy linii kolejowej. W przyszłości zostaną zaadaptowane pod kolekcje roślin wodnych Arboretum Bramy Morawskiej.
 • 18 lutego w „Słoneczku” przy ul. Lwowskiej odbędzie się kolejna giełda staroci. Pierwsza skupiła kilku wystawców i bardzo dużo zwiedzających. Na kolejnej liczba wystawców ma się już zdecydowanie zwiększyć. Wstęp bezpłatny. Przypomnijmy, że giełda jest nie tylko okazją do sprzedaży antyków oraz rzeczy kolekcjonerskich, ale również wymiany poglądów i informacji.
 • 10 lutego o godz. 17.00 Muzeum zaprasza na recital ballad Bułata Okudżawy „Maleńka orkiestra nadziei” w wykonaniu zespołu instrumentalnego MAES-TRIO. Wykonawcy: Andrzej Lipski – aktor, Marzena Mikuła–Drabek – fortepian, Jacek Gros – skrzypce, Dariusz Kasperek – klarnet. 24 lutego, również o godz. 17.00, Muzeum zaprasza na otwarcie wystawy „Tomasz Jura. Rysunek satyryczny”. Ekspozycja będzie kontynuacją cyklu wystaw  artystów zajmujących się grafiką satyryczną.
 • Każdy, kto planuje podróż koleją po Polsce lub Europie może uzyskać wszystkie niezbędne informacje dzwoniąc pod numer informacji miejskiej 94 91 – informuje Telekomunikacja Polska SA. Doradca poda aktualne rozkłady jazdy pociągów, orientacyjne ceny biletów i pomoże wybrać najdogodniejszą trasę przejazdu. TP SA świadczy usługę we współpracy z firmą Telekomunikacja Kolejowa. Opiera się ona na wykorzystaniu „elektronicznego rozkładu jazdy pociągów”, zawierającego większość rozkładów kolei europejskich. Usługa jest dostępna na terenie całego kraju, 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Za pośrednictwem numeru 94 91 można też zamawiać i płacić za bilety do teatrów, na koncerty czy inne wydarzenia kulturalne. Udzielane są informacje o pracy urzędów w największych polskich miastach. Minuta połączenia z numerem 94 91 kosztuje 1, 05 zł (z VAT 1,28 zł).
 • 4 marca o godz. 19.00 Raciborskie Centrum Kultury - D.K. Strzecha szykuje gratkę dla fanów jazzu. Tego dnia w ramach Kawiarenki jazzowej wystąpi Artur Dutkiewicz TRIO z projektem pt. Niemen.
 • Plan dyżurów radnych miejskich, które odbywają się zawsze w poniedziałki w godzinach od 15.00 do 16.00 w pok. 106 Urzędu Miasta: 13 lutego – Jerzy Parys, 20 lutego – Henryk Mordeja, 27 lutego – Halina Sitnikow, 6 marca – Maria Wiecha, 13 marca – Leszek Wyrzykowski, 20 marca – Wojciech Ziajka, 27 marca – Stanisław Borowik.
 • Rozpoczyna się pobór. W okresie od 6 lutego do 28 kwietnia 2006 r. przeprowadzony zostanie na terenie województwa śląskiego pobór mężczyzn urodzonych w 1987 roku oraz urodzonych w latach 1982-1986, którzy dotąd nie stawili się do poboru, ze względu na stan zdrowia uznani zostali za czasowo niezdolnych do odbycia zasadniczej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem poboru lub złożyli wnioski o ponowne ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej oraz mężczyzn, którzy ukończyli 18 rok życia i zgłosili się ochotniczo do wojskowego komendanta uzupełnień w celu odbycia zasadniczej służby wojskowej. Do poboru wzywa się także: kobiety urodzone w latach 1978-1988 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, które w roku szkolnym 2005/2006 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych. Pobór dla osób stale lub czasowo zamieszkujących na terenie miasta Racibórz, miasta i gminy Krzanowice i Kuźnia Raciborska; gmin Kornowac, Krzyżanowice, Nędza, Pietrowice Wielkie i Rudnik przeprowadzi powiatowa komisja lekarska dla powiatu raciborskiego w Raciborzu w budynku Starostwa Powiatowego przy placu Okrzei 4 w okresie od dnia 6 lutego do 20 marca 2006 roku. Komisja działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 11.00 do 18.00. Poborowy, który z ważnych przyczyn nie może stawić się do poboru w wyznaczonym terminie i miejscu, obowiązany jest zawiadomić o tym wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 2 miesiące, najpóźniej w dniu, w którym był obowiązany stawić się do poboru, dołączając jednocześnie dokumenty potwierdzające przyczyny niestawiennictwa. W razie niestawienia się poborowego do poboru bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) nałoży na niego grzywnę w celu przymuszenia albo zarządzi przymusowe doprowadzenie przez policję do komisji lekarskiej.
 • Rekordową frekwencję odnotowało kino „Bałtyk” na seansach „Opowieści z Narni”. Film obejrzało w Raciborzu ponad 6 tysięcy widzów - to znaczniej więcej niż czwartą część Harry’ego Pottera. Popularnością cieszy się również polska komedia romantyczna „Tylko mnie kochaj” - w ciągu trzech dni poszło ją zobaczyć do kina ponad tysiąc osób.
 • Numer: 6 (721)
 • Data wydania: 07.02.06