Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (683) Data wydania: 22.11.05

Spoinowanie gresu

„Położyłem w holu płytki gresowe. Podczas fugowania z przerażeniem stwierdziłem, że na płytkach wystąpiły przebarwienia i plamy, których nie mogę usunąć. Bardzo proszę o radę, jak się ich pozbyć i przywrócić ładny wygląd okładzinie” – pyta Jan Wróbel.
Gres wytrzymuje długie lata użytkowania. Nawet, jeśli jego powierzchnia się wytrze, nie zmienia swojego koloru i wzoru. Sprawia to jego zwarta struktura i brak porowatości w masie płytki. Jednak – jako płytka nieszkliwiona – może sprawiać kłopoty przy spoinowaniu. Dlatego przed przystąpieniem do fugowania płytek gresowych zaleca się wykonanie próby. Ma ona wykazać, czy fugę po wyschnięciu będzie można usunąć z płytek. W tym celu należy rozrobić z wodą niewielką ilość fugi (zachowując właściwe proporcje) i nanieść na niepotrzebny już kawałek płytki. Po całkowitym wyschnięciu fugi, usuwamy ją. Jeżeli pójdzie nam to łatwo, to znaczy że nasza próba wypadła korzystnie i nie będziemy mieli problemu z usuwaniem fugi z gresu ułożonego na podłodze. Nie musimy zatem stosować specjalnych zabezpieczeń i możemy fugować gres tak samo, jak płytki szkliwione.
 
Natomiast, jeżeli na płytce poddanej próbie, po usunięciu fugi pozostaną zabrudzenia lub smugi, należy się liczyć z tym, że podobne problemy wystąpią na podłodze. W takim przypadku fugowaniu należy poświęcić znacznie więcej uwagi i zachować przy tej czynności szczególną ostrożność. Aby efekt prac był w pełni satysfakcjonujący, proponuję zastosować się do jednej (lub kilku równocześnie) z niżej podanych zasad.
 
Fugę układamy w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu zabrudzić nią płytkę.
 
Nadmiar fugi usuwamy zaraz po nałożeniu (nie czekając, aż wyschnie).
 
W przypadku płytek chłonnych, zabezpieczamy płytkę środkami przeznaczonymi do tego celu, np. emulsją Atlas Delfin. Przed zabezpieczeniem płytki środkami tego typu zaleca się również wykonanie próby na innej płytce. Jeżeli środek zabezpieczający nie zostanie przez nią wchłonięty, tylko utworzy na powierzchni powłokę (błonę), należy zrezygnować z tego typu zabezpieczeń.
 
Fugę dobieramy kolorystycznie do płytek, tak aby nawet po ewentualnym ich zabarwieniu plamy nie były widoczne.
 
Oklejamy płytki w taki sposób, aby nie miały kontaktu z fugą podczas wypełniania spoin. Jest to metoda bardzo pracochłonna, można ją polecić szczególnie cierpliwym.
 
W pana sytuacji, na tego typu działania jest już – rzecz jasna – za późno. Stało się. Do czyszczenia powstałych plam na płytkach nieszkliwonych może pan użyć środka Atlas Szop.
 
Służy on do usuwania nawet najstarszych pozostałości, zabrudzeń i nalotów po różnego rodzaju cementowych i wapiennych zaprawach budowlanych. Nadaje się także do zmywania osadu, brudu i plam powstałych z minerałów zawartych w wodzie oraz rdzy. Należy stosować go jednak ostrożnie, tak aby nie miał kontaktu z fugą w spoinach, gdyż spowoduje jej odbarwienie lub uszkodzenie. Służy on przecież do usuwania takich właśnie zapraw.
 
Krzysztof Kosobudzki GRUPA ATLAS