Wtorek, 13 kwietnia 2021

imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina

RSS

Tradycja z przytupem

21.12.2004 00:00
Zespół taneczny „Łężczok” zaprezentował się podczas dorocznego przedświątecznego spotkania, zorganizowanego 15 grudnia w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawadzie Książęcej. Zatańczył do muzyki w wykonaniu zespołu „Raciborzanka” ze Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”.
„Łężczok” powstał 8 lat temu. W jego skład wchodzą dwie grupy wiekowe - dzieci z podstawówki oraz młodzież z gimnazjów i szkół średnich. Od 5 lat zespół prowadzony jest przez Aldonę Krupę. W tym czasie brał udział w wielu konkursach tanecznych i imprezach kulturalnych. Trzykrotnie zdobył pierwsze miejsce w organizowanych w różnych miejscach Przeglądach Zespołów Mniejszości Niemieckiej. Występował także podczas Międzywojewódzkiego Przeglądu Tanecznego w Olkuszu czy Dni Kultury Europejskiej w Dobrodzieńcu. W swoim repertuarze ma ludowe tańce niemieckie, polskie i śląskie. Tak jak rezerwat przyrody chroni unikatowe gatunki roślin, tak ten zespół kultywuje zanikające już tradycje, przekazywane w pieśniach i tańcach. Ratuje je przed zapomnieniem - powiedziała o „Łężczoku” A. Krupa. Młodzież wykonuje też tańce nowoczesne.
 
W imprezie wzięli udział mieszkańcy Zawady Książęcej, Łęgu i Ciechowic. Dzięki temu mieszkańcy okolicznych wiosek mogą się ze sobą spotkać. Jest to też okazja, by rodzice zobaczyli występy swoich dzieci. Wielu z nich pracuje za granicą i w ciągu roku nie ma takich możliwości - dodała instruktorka zespołu.
 
„Łężczok” działa przy Urzędzie Gminy Zawada Książęca oraz tamtejszym DFK. Na przedświątecznym spotkaniu obecni byli przedstawiciele obu tych instytucji. Opiekunkami zespołu, dbającymi o sprawy organizacyjne, są Ewelina Klinik i Róża Mimka. Swą pomocą chętnie też służą rodzice młodych tancerzy.
 Podczas spotkania występujące w zespole dzieci i młodzież otrzymali paczki świąteczne. Z kolei członkowie zespołu nie zapomnieli o jubileuszu współpracy z Aldoną Krupą, której gorąco za to podziękowali, wręczając jej pokaźny bukiet kwiatów.

(Adk)
  • Numer: 5253 (662/663)
  • Data wydania: 21.12.04