Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

Wieści gminne

21.12.2004 00:00
          
Nędza

Od 1 stycznia zmienia się lokalizacja rewiru policji w Nędzy. Dzielnicowy przyjmować będzie w pokoju nr 2 na parterze w Urzędzie Gminy przy ulicy Sobieskiego 5. Dyżur planowany jest na poniedziałki w godzinach 15.00-17.00.

Kuźnia Raciborska

16 grudnia odbyła się sesja Rady Miejskiej. Tematem obrad było przyjęcie stawek podatków lokalnych na 2005 r.

Burmistrz Ernest Emrich ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych. Tematem jest „Profilaktyka i rozwiązywanie problemów alkoholowych mieszkańców gminy Kuźnia Raciborska poprzez upowszechnianie kultury fizycznej i sportu oraz systematyczny udział w rywalizacji sportowej i podnoszenie sprawności fizycznej”. Najlepsi mogą liczyć na dotację z budżetu gminy.

W Turzu zorganizowano coroczne obchody barbórkowe. 3 grudnia górnicy w odświętnej gali odwiedzili dzieci w miejscowym Zespole Szkolno-Przedszkolnym. Najmłodsi przygotowali dla górników bogaty program artystyczny oraz wręczyli gościom laurki z życzeniami. Górnicy obdarowali wszystkie dzieci słodyczami. 4 grudnia w intencji górników została odprawiona uroczysta msza święta. Uroczystości zakończyły się w świetlicy wiejskiej spotkaniem górników i ich rodzin z burmistrzem oraz miejscowymi księżmi.

Dzieci w przedszkolach w Kuźni Raciborskiej odwiedził Mikołaj. Wychowankowie Przedszkola nr 1 przygotowali ulubionemu świętemu niezwykłe powitanie w sali MOKSiR. Wszystkie dzieci - aż 88. wykonawców - zaprezentowały na scenie program artystyczny, który pomogli przygotować nauczyciele, personel przedszkola i rodzice. Bogata oprawa plastyczna, muzyczna i techniczna występu każdego z debiutujących, małych artystów nadała spotkaniu uroczysty charakter, nie pozbawiając przy tym radosnego charakteru. Program obejrzało ponad 300 widzów.

Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej otrzymał zgodę na ponowne utworzenie Sztabu Głównego organizacji koncertu Orkiestry w niedzielę 9 stycznia 2005 roku. Utworzony został Sztab, który kompletuje aktualnie piętnastu wolontariuszy do prac organizacyjnych. Imprezy towarzyszące zbiórce pieniędzy w MOKSiR rozpoczną się 9 stycznia o godzinie 16.00. Tradycyjnie odbędzie się aukcja wielu interesujących prac artystycznych gminnych twórców oraz dzieci. Sprzedawane będą gadżety, przewidziana jest - jak co roku - licytacja plakatu Wielkiej
Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W przyszłym roku w gminie będą obowiązywać następujące stawki podatku od nieruchomości (za metr kw.): budynki mieszkalne lub ich części - 48 gr, budynki lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynki mieszkalne lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej - 17,10 zł, garaże w budynkach niemieszkalnych oraz garaże wolnostojące nie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - 5,78 zł, budynki gospodarcze, za wyjątkiem garaży - 4,44 zł, pozostałe budynki - 6,01 zł, budowle 2 proc. ich wartości, grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie usług hotelarskich oraz związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie usług restauracyjnych - 33 gr, pozostałe grunty 65 gr.

Rudnik

16 grudnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rudniku odbyło się siódme już spotkanie w ramach drugiej edycji, realizowanego w powiecie raciborskim przez Starostwo Powiatowe oraz Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach, projektu pt. „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin”. Tym razem wykład pt. „Ziomkostwo raciborskie w Niemczech” wygłosił dr Josef Gonschior.

14 grudnia odbyło się spotkanie wójta Dominika Koniecznego z sołtysami, na którym omówiono sprawy związane z organizacją dożynek gminnych i powiatowych w 2005 r., uzgodniono terminy dożynek parafialnych, przedyskutowano kwestię nasadzeń drzew w sołectwach oraz problemy bieżące.

12 grudnia koło DFK w Grzegorzowicach zorganizowało spotkanie adwentowe dla członków i sympatyków. Spotkanie uświetniły występy dzieci i młodzieży z grzegorzowickiej szkoły.

10 grudnia zebrał się zarząd gminny OSP w Rudniku. Ustalono terminy zebrań sprawozdawczo-wyborczych oraz plan imprez i zawodów na 2005 r.

Wójt Dominik Konieczny podpisał umowy umorzenia sześciu pożyczek z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na termomodernizację obiektów gminnych. Budżet zaoszczędził tym samym 370 tys. zł.

Na ostatniej sesji Rada Gminy przyjęła plan gospodarki odpadami.

  • Numer: 5253 (662/663)
  • Data wydania: 21.12.04