Wtorek, 13 kwietnia 2021

imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina

RSS

Gospodarstwo z certyfikatem

16.11.2004 00:00
Na czym polega rolnictwo ekologiczne i w jaki sposób gospodarstwo oraz pochodzące z niego produkty mogą uzyskać stosowny certyfikat -mogli dowiedzieć się uczestnicy dwudniowego kursu, zorganizowanego z inicjatywy Polskiego Klubu Ekologicznego.
Rolnictwo ekologiczne jest sztuką. Nie polega tylko na tym, by nie używać środków chemicznych. Polega na stosowaniu płodozmianu, wykorzystywaniu właściwości roślin chroniących inne oraz ciężkiej pracy człowieka - tłumaczyła Maria Staniszewska, prezes PKE.
 
Jednocześnie przyznała, że nie jest to łatwe, ponieważ zanim gleba i uprawy uzyskają naturalną odporność, bez wspomagania środkami chemicznymi, plonowanie jest znacznie mniejsze. Ale jest to trud, którego warto się podjąć, bo na dłuższą metę się opłaca, zarówno dla samych rolników, konsumentów jak i środowiska - zapewniała M. Staniszewska.
 
Niewątpliwie czynnikiem motywującym rolników w tym kierunku jest możliwość pozyskania finansowego wsparcia z wielu fundacji ekologicznych i środków unijnych. Najpierw jednak ich gospodarstwa lub też uprawy muszą uzyskać certyfikat. Podczas kursu mogli dowiedzieć się, do kogo mogą się w tym celu zwrócić i jakie warunki speł-nić. Staraliśmy się dobrać wykładowców spośród najlepszych fachowców w danej dziedzinie – podkreśliła szefowa PKE.
 
Kurs Rolnictwa Ekologicznego odbywał się 8 i 9 listopada w raciborskim Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym. Uczestniczyli w nim rolnicy z powiatów raciborskiego, rybnickiego i gliwickiego. Jego współorganizatorami byli Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Mikołowie, Ośrodek Informacji o Unii Europejskiej dla mieszkańców wsi oraz PKE Koło Miejskie w Gliwicach. Przedsięwzięcie odbyło się dzięki wsparciu finansowemu Funduszy Współpracy, Koalicji Czystego Bałtyku oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

(Adk)
  • Numer: 47 (657)
  • Data wydania: 16.11.04