środa, 14 kwietnia 2021

imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi

RSS

Patriotycznie i z pomysłem

16.11.2004 00:00
Spektaklem „Dla Mojej Ojczyzny” 11 listopada upamiętniona została 86. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystąpili w nim członkowie „Tetraedru” i teatru poezji, działających przy Raciborskim Centrum Kultury. 
I choć przedstawienie zmontowane było z wierszy, należących do kanonu literatury patriotycznej oraz żołnierskich pieśni, to odbiegało od typowych, sztampowych akademii, organizowanych przy tego typu uroczystościach. Obok „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, spektakl muzycznie ilustrowały też utwory Franciszka Schuberta i Wojciecha Kilara.
 
Można było również usłyszeć, stylizowane na radiowy przekaz, odezwy Józefa Piłsudskiego. Aktorzy posługiwali się nie tylko tekstami wierszy, lecz także znacznie bardziej oddziaływującymi na wyobraźnię widza rekwizytami, takimi jak rozwieszane na sznurku pasy pociętych prześcieradeł - bandaży. Gospodarze zadbali o odpowiedni nastrój już przed wejściem do sali, serwując przybyłym wojenny poczęstunek - kawę zbożową i czarny chleb ze smalcem.
 
Spektakl, wystawiony na deskach kameralnej sceny RCK przy ul. Chopina,  wyreżyserowała Grażyna Tabor. Także ona, wspólnie z Teresą Adamską i Anną Jegerską, napisała scenariusz. Scenografię stworzył Andrzej Śliwicki.
 
Po przedstawieniu odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu historyczno - literackiego pn.: „Czy Polska jest warta poświęceń”, zorganizowanego przez Raciborskie Towarzystwo Patriotyczne i RCK. Adresowany był on do uczniów raciborskich gimnazjów i szkół średnich.
 
Zwyciężyła w nim Gabriela Rubin, II miejsce zajął Kamil Jasion, III - Paweł Jabłoński. Tomasz Hajduk otrzymał wyróżnienie.

(Adk)
  • Numer: 47 (657)
  • Data wydania: 16.11.04