środa, 14 kwietnia 2021

imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi

RSS

WAŻNE:

Henkel ściąga inwestorów

02.11.2004 00:00
Na terenie zakładu Henkel amerykańska firma Ecolab uruchomiła swój zakład produkcyjny. Nową fabrykę oficjalnie otwarto 25 października.   Firma Ecolab to światowy lider w produkcji specjalistycznych środków czystości, jednocześnie jedna z największych firm w Stanach Zjednoczonych. Otwarta w Raciborzu fabryka jest 50-tą na świecie. Ecolab działa w Polsce od 1993 roku. Od 1996 r. produkcją dla tego koncernu zajmował się Henkel w Raciborzu. Teraz Amerykanie postanowili działać sami.
Fabryka w Polsce to znacząca część działalności światowej. Nie jest konkurencyjna w stosunku do Henkla, ponieważ jej produkty nie są dostępne w sklepach, a jedynie w sprzedaży bezpośredniej i przez dystrybutorów. Produkuje 200 różnorodnych produktów, a w najbliższym czasie chce poszerzyć asortyment o kolejne 600 produktów. To profesjonalne środki czyszczące dla firm sprzątających szpitale, hotele, biurowce, szkoły, przedszkola i inne instytucje użyteczności publicznej, firm pralniczych, gdzie wymagana jest chemotermiczna dezynfekcja bielizny (oddziały operacyjne i zakaźne w szpitalach), firm produkujących żywność do oczyszczania instalacji przemysłowych, począwszy już od rolnika oraz dla restauracji i firm cateringowych.
 
Fabryka w Raciborzu została wybudowana przez polskie firmy, które również ją zaprojektowały z uwzględnieniem najnowszych standardów dotyczących ochrony środowiska. Powstała w ekspresowym tempie - w ciągu 10 miesięcy. Jak zapewniają władze Ecolabu, stanowi przykład jak powinna wyglądać fabryka w Europie. Jej konstrukcja jest bardzo prosta, łatwo się po niej poruszać i zrozumieć jak przebiega cykl produkcji. Produkty są proste, łatwe w obsłudze i dają klientowi różne możliwości zastosowania. Pakowane są w opakowania od 5 kg do 20 ton.
 
W Raciborzu firma zatrudnia obecnie dziesięć osób, w przeszłym roku planowany jest wzrost zatrudnienia o kolejnych trzynaście. Dyrektorem fabryki został Krzysztof Zadumiński. Przewidywany jest z roku na rok 10-procentowy wzrost sprzedaży. Naszą misją jest zwrócenie uwagi na to, aby pracownicy i klienci uzyskiwali coraz większą satysfakcję - stwierdził Paul Anderson - Amerykanin, dyrektor operacyjny Ecolabu na świat, obecny na otwarciu fabryki w Raciborzu. Polska jest krajem o ogromnych możliwościach. Chcemy tu rozwijać działalność i na tym nie poprzestaniemy. Ważne jest wsparcie, które otrzymujemy od firmy Henkel - tak w Polsce, jak i poza jej granicami. W 2003 r. zdecydowaliśmy się na kolejny krok na terenie Polski i budowę fabryki w Raciborzu. Tutaj również Henkel miał podstawowe znaczenie, jeśli chodzi o podjęcie decyzji, ponieważ mogliśmy zbudować firmę na jego terenie. Jakość pracy Polaków mile mnie zaskakuje. Dwie osoby pracujące przy produkcji w Raciborzu mają tytuły uniwersyteckie i sądzę, że są na progu wielkiej kariery. Za rok chcemy podwoić produkcję do 7 tys. ton. Patrząc na jej wydajność myślę, że jesteśmy w stanie wyprodukować nawet 15-20 ton rocznie, co oznacza, że musielibyśmy również znacząco zwiększyć liczbę zatrudnionych. Jeśli więc sprzedaż utrzyma się na odpowiednim poziomie, myślę, że będzie to możliwe - dodał Jean Francois Rodriguez, dyrektor operacyjny Ecolabu na Europę. Henkel i Ecolab to małżeństwo z miłości. Będzie więc trwało i nie zamierzam się rozwieść! - podsumował Bronisław Tomalik, dyrektor Henkla.
 
Obecni na otwarciu fabryki Jan Osuchowski, prezydent Raciborza i Henryk Siedlaczek, starosta raciborski dokonali uroczystego przecięcia wstęgi. Zebrani goście zwiedzili fabrykę i zapoznali się z cyklem produkcji oraz mieli możliwość obejrzenia produktów.

Ewa Halewska

  • Numer: 45 (655)
  • Data wydania: 02.11.04