Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Barszcz, ryba i świąteczne wypieki

01.01.2003 00:00
W Przedszkolu nr 15 w Raciborzu odbyły się, 18 grudnia, jasełka przygotowane przez najstarszą grupę 6-latków, której wychowawczyniami są Barbara Ciuruś i Ewa Łukasik.
Przybyli na nie nie tylko rodzice wychowanków, ale wręcz całe rodziny: babcie, dziadkowie, ciocie. Jaseł-ka w naszym przedszkolu są jedną z form współpracy ze środowiskiem rodzinnym. Są atrakcyjne nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców, a jednocześnie dają nauczycielom satysfakcję z dobrze wykonywanej pracy - mówi Irena Papaj, dyrektor placówki. Po przedstawieniu zebrani dzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia. Po raz pierwszy w tym roku zorganizowany został kiermasz świątecznych wyrobów. Wszystkie prace zostały wykonane przez przedszkolaków - z grupy zerowej, 3,4,5 i 6-latków. Również po raz pierwszy odbyła się aukcja szopek noworocznych, piernikowych, pięknie ozdobionych wypieków i świeczników. Prace te wykonały dzieci z grupy najstarszej. Myślę, że kiermasz świąteczny i aukcja wejdą już na stałe do kalendarza naszych przedszkolnych imprez. Są to wspaniałe akcje, dzięki którym można uzyskać dodatkowy dochód. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży świątecznych wyrobów zostaną przeznaczone na zakup zabawek do przedszkola, zaś pieniądze z aukcji przeznaczymy na wycieczkę dzieci 6-letnich. Odbędzie się ona na zakończenie przedszkola, symbolizując jednocześnie formę pożegnania, po którym oby pozostały piękne wspomnienia - dodaje Irena Papaj.

Tego samego dnia, w godzinach rannych, starszaki przedstawiły jaseł-ka dla dzieci i wszystkich pracowników, po nich odbyło się przyjęcie wigilijne. Na ustawionych pośrodku sali stołach nakrytych białymi obrusami, ozdobionych stroikami, świecznikami i świątecznymi serwetkami, położono opłatki. Podano tradycyjne potrawy wigilijne - barszcz, rybę oraz świąteczne wypieki. Podczas wspólnego obiadu w uroczystym nastroju dzieci odczuwają radość, są szczęśliwe i spontaniczne, nabierają odwagi i pewności siebie. Takie chwile pozostają w ich pamięci na długo, o czym świadczy fakt, że wspominają je przy różnych okazjach. Przywiązujemy dużą wagę  do pielęgnowania wszelkich tradycji, a w szczególności Świąt Bożego Narodzenia, których magia bierze się z bycia razem - uśmiecha się pani dyrektor.

Kolejne przedstawienie jasełek odbędzie się w styczniu dla babć i dziadków z okazji ich święta. To uroczystość goszcząca już na stałe w kalendarzu imprez przedszkolnych.

Ewa Halewska
  • Numer: 1 (560)
  • Data wydania: 01.01.03