Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Przebieranka chmur

01.01.2003 00:00
Dawno już w Strzesze nie było tak niekonwencjonalnego spektaklu. Grudniowe „Obrazy Chmur” w wykonaniu niepełnosprawnych aktorów były pełne nostalgicznej muzyki, tańca i nietypowych scenografii.
Przedstawienie przygotowało raciborskie Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a współpracowali z nim profesjonalni artyści. Już wcześniej powstała artystyczna wizja na kliszy filmowej. A do tego dołączyła wystawa fotografii. Spektakl realizowała Wiesława Hołyńska Dmytrek, historyk sztuki, pracująca od kilku lat w Centrum - współpracą objęci zostali też aktorzy czeskiego Teatru Śląskiego w Opawie, wokalista Jorgos Skolias, Bronisław Duży i Iwona Olszowska. Grupę Centrum stanowili uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz ich instruktorzy.

Premierę w Strzesze poprzedziły prawie półroczne przygotowania. Bo też na scenie stale sporo się działo. Przesuwały się tytułowe „chmury”, fantazyjnie udekorowani artyści, dominował taniec, delikatna muzyka. W tle na specjalnej planszy niepełnosprawni malowali wielkie białe afisze. „Życzenia są jak chmury...” Sceny, wiersze, dekoracje pasowały do siebie, jedno po drugim. Dzieciakom frajdę przyniosły rozniesione w małych plecionych koszczkach słodkie bezy. Rozbawiła na koniec jedna z dekoracji imitująca chmury - spłynęła z góry niczym zbyt miękkie ciasto.

sem
  • Numer: 1 (560)
  • Data wydania: 01.01.03