Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Gołębie piękności

01.01.2003 00:00
Wystawą oddziałową w Siedliskach podsumowali ostatni rok hodowcy gołębi pocztowych z Oddziału w Bierawie. Należą do niego hodowcy z pogranicza dwóch powiatów - raciborskiego i kędzierzyńskiego.
Grudniowa wystawa w Siedliskach była podsumowaniem ostatnich miesięcy dla hodowców gołębi pocztowych z miejscowego Oddziału w Bierawie. W sumie zaprezentowano na niej 260 ptaków różnych klas. Oddział, który liczy około 70 hodowców, siedzibę ma w Bierawie, nie należą doń jednak tylko hodowcy z miejscowości położonych w powiecie kędzierzyńskim - ale w znacznej części z powiatu raciborskiego, w tym Kuźni Raciborskiej. Bardzo liczne są bowiem sekcje z Rud, Miejsca Odrzańskiego, Solarni i Sławikowa.

Bierawski oddział powstał 22 lata temu, po odłączeniu się od Kędzierzyna Koźla. Należą doń obecnie sekcje na terenie województwa opolskiego - ale też sekcje z terenu Raciborszczyzny. Od 1987 roku działają w niej hodowcy z Kuźni Raciborskiej. Działamy na terenie dwóch powiatów, ale nie powoduje to żadnych dla nas kłopotów organizacyjnych. Wręcz przeciwnie, sukcesów w ostatnich latach nie brakowało. Jesteśmy dobrze wyposażeni, mamy własny samochód i trzy kabiny transportowe - stwierdził prezes oddziału Bernard Holeczek, stojący na czele władz od początku powstania oddziału czyli od 1980 roku. Miejscowi hodowcy biorą udział w lotach i wystawach, począwszy od szczebla oddziałowego, a kończąc nawet na ogólnokrajowych. Z naszego oddziału bierawskiego pochodził hodowca wszechczasów regionu opolskiego Emanuel Hajduk. Mistrzem Polski był także Ernest Wizner. Po starych mistrzach schedę przejęli obecni hodowcy. W ostatnich latach ogólnopolskie tytuły mistrzowskie w kilku kategoriach zdobywali Joachim Grzesik, Bernard Fros - czołowe miejsca w okręgu i w Mistrzostwach Polski zajmowali ponadto Zygfryd Krybus, Roman Wincierz i Stanisław Pląder.

(sem)
  • Numer: 1 (560)
  • Data wydania: 01.01.03