Czwartek, 15 kwietnia 2021

imieniny: Anastazji, Wacława, Leonida

RSS

WAŻNE:

Urodziny Muzeum

01.01.2003 00:00
Występ krakowskiego zespołu muzyki dawnej i otwarcie wystawy jubileuszowej to główne akcenty, obchodzonej 14 grudnia, 75. rocznicy powstania miejscowego Muzeum.
Raciborskie Muzeum dokładnie w grudniu 1927 r. udostępniło swoje zbiory szerokiej publiczności. W większości były to eksponaty zgromadzone od połowy XIX w. przez Królewsko-Ewangelickie Gimnazjum (dziś Zespół Szkół Ekonomicznych), w tym m.in. zbiory starożytności z mumią Egipcjanki stanowiącą okrasę zbiorów muzealnych do dziś. Z biegiem lat zasób się zwiększał. W 1945 r. wiele eksponatów, m.in. starodruków, obrazów, monet i rękodzieła artystycznego, niestety zaginęło. Po wojnie przystąpiono do mozolnego odtwarzania zbiorów. Cenne zabytki otrzymywane są w formie darowizny lub wprost nabywane. Nieraz przekazywane są w depozyt, jak m.in. wyposażenie dawnych gabinetów dentystycznych. Obecne zbiory są jednak mniej liczne niż te przed wojną.

Mimo to Muzeum w Raciborzu należy do najciekawszych tego typu placówek na Śląsku. Posiada ciekawą kolekcję cyny śląskiej, mumię egipską, kartonaż, sarkofagi, oryginalne urny kanopskie oraz wspomnianą unikalną wystawę technik dentystycznych. Od kilku lat dostępna dla zwiedzających jest nekropolia Piastów i Przemyślidów, czyli zaadaptowane na potrzeby ekspozycji średniowieczne i nowożytne pochówki książęce, zakonne i możnowładcze odkryte w latach 90. w prezbiterium dawnego podominikańskiego kościoła Św. Ducha, w którym dziś mieści się główny budynek wystawienniczy.

W ciągu roku odbywa się kilkanaście wystaw czasowych. Placówka udostępnia swoje zbiory innym muzeom a także organizuje sesje naukowe. Regularnie też odnawia swoje zbiory, ostatnio m.in. cenne freski z dawnego kościoła dominikanek, starodruki, obrazy czy zabytki sztuki ludowej. Archeolodzy na bieżąco prowadzą prace wykopaliskowe w Raciborzu, odkrywając nieraz nowe, nieznany fakty, czy wręcz dopisując do historii miasta brakujące rozdziały.

14 grudnia na uroczystości jubileuszowej spotkali się byli i obecni pracownicy Muzeum, sympatycy, przedstawiciele władz miasta i powiatu. Z koncertem „Muzyczny renesans i barok w Europie” wystąpił krakowski zespół muzyki dawnej Floripari SMC. Otwarto też wystawę fotograficzną pt. „Muzeum we wspomnieniach”. Z okazji jubileuszu wydano też nowy przewodnik po Muzeum.

(waw)
  • Numer: 1 (560)
  • Data wydania: 01.01.03