Sobota, 10 kwietnia 2021

imieniny: Małgorzaty, Michała, Makarego

RSS

Międzynarodowe Targi Techniczne Plowdiw 2002

18.12.2002 00:00

Na przełomie września i października odbyły się targi w Plowdiw-Buł-garia. Jest to jedna z większych imprez technicznych odbywających się na Bałkanach. Polskę reprezentowało kilka firm z branży usługowo-przemysłowej. Corocznie Targi techniczne w Plowdiw przyciągają  wystawców i gości z wielu krajów świata. Bilans to 2259 wystawców z 42 państw. Targi plowdiwskie są szansą do zawarcia kontaktów w branży energetycznej.
 
W tym roku RAFAKO S.A wystawiało się wspólnie z Elektrim-Megadex S.A. W trakcie targów przeprowadzonych zostało szereg rozmów z przedstawicielami elektrowni. Niezależnie zaprezentowaliśmy ofertę modernizacji kotłów podczas wizytowania Elektrowni Bobow Dol i Marica III Dymitrowgrad. Z efektów rozmów jesteśmy zadowoleni. W chwili obecnej przygotowujemy ofertę w zakresie modernizacji obrotowych wymienników ciepła systemu Ljungstroem. Liczymy również, że zostaniemy wzięci pod uwagę przy realizacji przez firmę Alstom dwóch 300 MW bloków energetycznych w El. Marica I.
 
Należy zaznaczyć że energetyka bułgarska oparta jest na blokach konwencjonalnych opalanych węglem brunatnym. Najważniejsze z nich to Elektrownia MaricaI, MaricaII, MaricaIII, Marica III Dymitrowgrad, Bobow Dol, Varna oraz  Elektrownia Ruse. Bułgaria posiada również elektrownię atomową Kozłoduj.
 
W latach 70 RAFAKO dostarczyło kocioł OB.-380 dla El. Marica III Dymitrowgrad oraz  3 kotły OB-650 dla 200 MW bloków w El. Bobow Dol. Z racji sędziwego wieku kotły wymagają gruntownej modernizacji względnie wymiany na nowe. Napływający kapitał z firm amerykańskich i niemieckich daje możliwość odnowienia bułgarskiej energetyki. Bardzo duża presja państw UE zmusiła Bułgarię do zamknięcia dwóch bloków w Kozłoduju a w chwili obecnej trwa debata nad zamknięciem kolejnych dwóch bloków. Ile w tym polityki a ile zdrowego rozsądku, z pewnością czas pokaże. Niemniej jednak sytuacja, o której mowa daje szansę dla takiej firmy jak nasza w zakresie modernizacji kotłów lub poddostaw elementów i podzespołów.
Niezależnie stoisko RAFAKO S.A odwiedzone zostało przez Ambasadora Nadzwyczajnego RP Jarosława Lindenberga oraz radcę handlowego Tadeusza Cieska. Oprócz  spraw dotyczących rynku bałkańskiego uzyskaliśmy kilka cennych informacji dla podróżujących służbowo bądź turystycznie samochodami obcokrajowców. I tutaj taka mała przestroga. Każdy wjazd na terytorium Bułgarii samochodem jest odnotowywany specjalną pieczątką w paszporcie  z podaniem marki samochodu i liczby osób. Niestety, w przypadku kradzieży samochodu, Bułgarię opuścić można dopiero po wpłaceniu bardzo wysokiej kaucji, która oczywiście zwracana jest w przypadku odnalezienia samochodu... Niestety ani zaświadczenie z policji, parkingu strzeżonego, zeznania świadków nie brane są pod uwagę w przypadku kradzieży pojazdu.

Janusz Rydzak
Dział Promocji Produktu
RAFAKO S.A

  • Numer: 51/52 (558/559)
  • Data wydania: 18.12.02