Piątek, 16 kwietnia 2021

imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni

RSS

W jej oczach

18.12.2002 00:00
Tego wieczoru, 6 grudnia, w sali kameralnej Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina, spotkały się trzy dziedziny sztuki - plastyka, poezja i teatr. A wszystko to za sprawą 16-letniej artystki Anny Marii Rosół.

Sobotni wernisaż rysunków młodej raciborzanki był prawdziwą artystyczną ucztą. Spotkanie otworzyła sztuka w wykonaniu aktorów grupy teatralnej Tetraedr, stanowiąca fragment spektaklu „Czasokroplenie”. W inscenizacji wzięła udział sama autorka rysunków, która po jej zakończeniu zaprosiła przybyłych gości do obejrzenia swojej wystawy zatytułowanej „W jej oczach”. A świat w jej oczach to abstrakcyjne wizje, przepeł-nione eschatologią, uskrzydlone postacie kobiet, tajemnicze jednorożce, przerażające smoki. Po obejrzeniu prac Anny Marii odnosi się wrażenie, że autorka, śladem średniowiecznych twórców, nawołuje w swoich rysunkach - „memento mori”. Obok niektórych prac autorka umieściła wiersze, wzbogacając swoje artystyczne przesłanie.
 
Anna Maria Rosół jest uczennicą Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Uczyła się pod kierunkiem Gabrieli Habrom-Rokosz, Doroty Ruty-Zdanowicz z Międzyrzecza i Mariana Czarnockiego z Częstochowy. Raciborzanka jest laureatką I nagrody w konkursie plastycznym „Ocalić od zapomnienia” (1997 r.) oraz „Moja ulubiona dyscyplina sportu” (1999 r.). Srebrny laur zdobyła w lokalnym konkursie plastycznym „Na ratunek przyrodzie” (1999 r.) oraz w międzyszkolnym konkursie na opowiadanie fantastyczne, zdobywając również wyróżnienie za szczególne walory oprawy plastycznej (2002 r.). Raciborzanie mieli okazję oglądać jej prace podczas tegorocznej wystawy w Galerii „Gawra” w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej.

E.Wa

  • Numer: 51/52 (558/559)
  • Data wydania: 18.12.02