Sobota, 10 kwietnia 2021

imieniny: Małgorzaty, Michała, Makarego

RSS

Czarownice i zombie

27.11.2002 00:00
Aż sześć godzin trwała prezentacja zespołów i wykonawców II Konkursu Młodych Choreografów w Nędzy. Bo też dokładnie 197 uczestników awizowali gospodarze imprezy. Rekord z poprzedniego roku został pobity. Sala sportowa szkoły - główna arena tanecznego maratonu - była nabita po brzegi.

Pomysł zorganizowania w większej skali konkursu okazał się strzałem w dziesiątkę - chętnych do udziału grup było aż tyle, że wcześniej trzeba było przeprowadzić eliminacje szkolne. Każda placówka wytypowała po dwa najlepsze zespoły. Te stawiły się niemal w komplecie w sali nędzańskiej podstawówki i gimnazjum. Organizacją trudnej technicznie imprezy zajęli się Agnieszka Sienczak, Ilona Sadowska, Wojciech Niedzialkowski i Sylwester Bobrzik. Patronat objął po raz wtóry wójt gminy Nędza. Tak się złożyło, że akurat po wyborach zmieniła się władza - ale zarówno staremu wójtowi Andrzejowi Chroboczkowi, jak i nowemu Franciszkowi Marcolowi podziękowano za wsparcie. A także dyrektorkom podstawówki i gimnazjum - Brygidzie Szczepanik i Annie Iskale.  
 
Dwadzieścia cztery szkoły reprezentowały w finałowym maratonie 39 zespołów. Oceniało je kilkuosobowe jury - Sylwia Linek, Ilona Sadowska, Ewa Skatuła, Sylwester Bobrzik, Anna Wojtek, Bernard Grzesiczek, Kaja Kibajło i Ilona Świerczek. Różnorodność form i gatunku tańca, prezentowane przez wykonawców sprawiły, iż końcowe obrady trwały cał-kiem długo. Wcześniej, bez większych potknięć każda grupa miała swoje przysłowiowe pięć minut i tylko od jej inwencji twórczej i pomysłowości zależał efekt końcowy. A było na co popatrzeć. Na ekwilibrystykę i nieomal gimnastyczne układanki. Na ogniste i żywiołowe tańce w rytm szlagierowych przebojów muzycznych, współczesnych i dawniejszych. Na kolorowe stroje i przebrania. Na pomysłowe makijaże.
 
Większość stanowiły dziewczyny. Chłopaków można było policzyć na palcach jednej ręki. Ariel Zacharko z raciborskiego Gimnazjum nr 2 w tłumie nie zniknął - jego brawurowe wykonanie tańca a la Michael Jackson przyniosło mu pierwszą nagrodę w kategorii gimnazjalistów. Miałby pewnie szansę sięgnąc po Grand Prix, ale tego dnia trofeum to trafiło i tak w godne ręce. „Bzik” pobił wszyskich konkurentów kapitalną aranżacją zombie. Dopasowana do sceny „cmentarnej godziny dwunastej” muzyka, stroje i stylizacja sprawiła, iż jurorzy nie mieli wątpliwości. Zwyciężczynie sprzed roku obroniły więc główną nagrodę - a żeby jeszcze bardziej przekonać do siebie publiczność, zagrały dodatkowo „sabat czarownic”. Marta Niedziałkowska, Elżbieta Piastowska, Karolina Pławecka, Agnieszka Kwaśniewicz i Karolina Goldman z gimnazjum w Nędzy miały wielki dzień - nagrodę za pomysłowość, mrówczą pracę nad strojami i makijażami, specjalnie na potrzeby krótkiego występu.
 
Jury w gronie gimnazjalistów drugą nagrodę przyznało „Sports girls” z Chałupek w składzie: Patrycja Adamczyk, Magda Adamowicz, Monika Herda, Julia Hluchnik, Dorota Milczarek, Daniela Solich, Teresa Swoboda, Nikola Solich, Joanna Szulik, Marzena Tatara, Jolanta Woryna. A trzecie „Aniołom” z Nędzy. Judyta Szczuka, Ela Strzeduła, Martyna Wolnik, Dominika Czyszczoń i Agata Zaiczek zdobyły w ten sposób drugą nagrodę dla swej szkoły. Wyróżnienia poza tym otrzymała Basia Balcerek z Kuźni Raciborskiej, z raciborskiego Gimnazjum nr 1 „Magic Trio” w składzie Ewa Brejnak, Anna Hołyk, Joanna Dzięcioł oraz drugi zespół „jedynki”, w którym tańczyły Paulina Wallnowicz, Roksana Kwiecień, Natalia Ząd, Ewa Koczwara, Ewa Świtała, Natalia Tobiasz, Basia Kowalska, Patrycja Zawojska, Monika Garbacz i Ewelina Cywińska.
 
Młodsze uczestniczki konkursu stawiały bardziej na tańce i prostsze sekwencje taneczne. Jurorzy Grand Prix przyznali duetowi „Przecinek” z raciborskiej SP nr 1 - Aleksandrze i Ani Kawał-ko. A pierwszą nagrodę „Paradoksowi” z SP nr 5 (Patrycja Piegza, Karina Krupa, Ewelina Marcinek, Anais Stachowska, Danuta Piwowar, Simona Kuczera). Duet „Safari” z miejscowej podstawówki - Kamila Pławecka i Aneta Wolny otrzymały drugą nagrodę, zaś bieńkowicka „Tęcza”, czyli Adriana Sichna i Monika Tomaszek, trzecią. Było też sporo wyróżnień. Dla grupy „Justin”  z SP nr 5 (Martina Kretek, Marta Sklarek, Magda Heider, Magda Lorentowicz, Magda Boruś, Michaela Zygmund, Adriana Kapinos), dla „Amazonek” z raciborskiej trzynastki (Agnieszka Sajecka, Karolina Zejdler, Ewa Figurniak, Marzena Ligęza, Anna Śmierzchalska), dla „Kwartetu” z Nędzy (Ania Neuhof, Zuza Gruszka, Justyna Szczepanik i Sandra Lepiorz), dla „Stonek” z SP nr 18, czyli Agnieszki Kołek, Pauliny Hamplrecht, Kamili Kruszki i Oli Stankiewicz - a także dla małej „kowbojki” z Bieńkowic Joasi Głąbik.

(sem)

  • Numer: 48 (555)
  • Data wydania: 27.11.02