Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

List do redakcji

27.11.2002 00:00

Szanowny Panie Redaktorze!

W Nowinach z dnia 13 listopada zamieścił Pan ciekawą informację o dokumencie znalezionym w trakcie remontu, prowadzonego w Zespole Szkół Budowlanych. W artykule znalazł się jednak błąd. Autor nazywa szkołę, dzisiaj zajmowaną przez Zespół Szkół Budowlanych, „Hohenzollernschule” - prawdopodobnie przez skojarzenie z ulicą Hohenzolernów, jak niegdyś nazywała się dzisiejsza ul. Wileńska. Jest to informacja nieprawdziwa.
 
Ulicę Hohenzollernów wytyczono w 1903 r. i w tym też roku nadano jej miano ówczesnej cesarskiej rodziny panującej. Wpływ na wytyczenie drogi jak i nadanie nazwy mieli zapewne raciborscy protestanci, którzy w 1911 r. wybudowali tam swój kościół,  ale od dawna nosili się z tym zamiarem i już w 1904 r. kupili od Helmine Franke działkę, na której dziś stoi część raciborskiej Szkoły Muzycznej.
 
W 1908 r. na rogu ówczesnej Hohenzollernstrasse i ul. Ogrodowej wybudowano z czerwonej cegły klinkierowej - stojący do dzisiaj - budynek dla szkoły powszechnej, i ona otrzymała nazwę „Hohenzollernschule”. Potwierdza to także np. widokówka reprodukowana na str. 68 albumu „Dawny Racibórz” (Racibórz 2002).
 
Budynek dzisiejszego Zespołu Szkół Budowlanych, wzniesiony głównie dzięki zabiegom ówczesnego nadburmistrza Adolfa Kaschnego, oddano do użytku w 1934 roku, kiedy nie było już atmosfery do uhonorowania Hohenzollernów. Nowy gmach nosił miano „Städtische  kaufmännsche Schulen” (Miejskie Szkoły Kupieckie), a mieściły się w nim: Kupiecka Szkoła Zawodowa, Miejska Szkoła Handlowa oraz Wyższa Szkoła Handlowa.

Łączę pozdrowienia
Paweł Newerla

  • Numer: 48 (555)
  • Data wydania: 27.11.02