Sobota, 10 kwietnia 2021

imieniny: Małgorzaty, Michała, Makarego

RSS

Tradycja mimo wszystko

27.11.2002 00:00

Już po raz trzeci sympatycy biegania spotkali się w Kuźni Raciborskiej na III Biegu Niepodległości. Mimo wyjątkowo tego dnia niesprzyjającej pogody w zawodach organizowanych przez Urząd Miejski, MOKSiR oraz ZSO w Kuźni Raciborskiej wzięła udział  rekordowa liczba - bo aż 280 biegaczy. Głównie z Kuźni Rac., Raciborza, Nędzy, Rud Wielkich, Budzisk, Nędzy, Ciechowic. Nie zabrakło uczestników nawet z dalszych miejscowości - choćby Zdzieszowic, Radlina, Wodzisławia i Żor.  
 
Zawodnicy rywalizowali na kilku dystansach 650 m, 1300 m, 2000 m. W tym roku bieg był rozgrywany pod hasłem „Kto pije i pali - temu świat się wali”. Hasło to zwyciężyło w konkursie na najlepsze hasło antynałogowe, a wymyśliła je uczennica Szkoły Podstawowej w Kuźni Rac. Weronika Wasiczek. Hasło to było eksponowane na koszulkach biegaczy, które ufundowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kuźni Raciborskiej. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe, które wręczali burmistrz miasta Ernest Emrich, dyrektor MZO Władysław Gumieniak oraz dyrektor MOKSiR Mariola Trepiszczonek. Organizatorzy imprezy dziękują OSP w Kuźni Rac. za pomoc w zabezpieczeniu biegu i zapraszają wszystkich sympatyków za rok na czwartą już jego edycję.  
 
Jako pierwsze na trasę wyruszyły dziewczynki z rocznika 1993 i młodsze. Wygrała Karolina Wojtoszek (SP Budziska), druga była Dajana Sadowska (SP nr 15 Racibórz), a trzecia Monika Puzio (SP Kuźnia R.)
 
W gronie chłopców tej samej grupy zwyciężył Kazimierz Grzegorz  (SP Kuźnia R.) przed Norbertem Grzegorzem (SP Budziska) i Maciejem Niedziałkowiczem (SP Nędza).
 
Dziewczyny z roczników 92 - 90 wyruszyły na trasę po młodszych rówieśniczkach. Wygrała Roksana Majnusz (SP Rudy W.), Aleksandra Puzio (SP Kuźnia R.) i Anną Galas (SP Rudy). W gronie chłopców pierwszy na mecie zameldował się Mateusz Procek przed Mateuszem Czernym (obaj SP Rudy W.) i Marcinem Grzeszczukiem (SMS Racibórz).
 
W grupie dziewczyn roczników 89 - 87 najlepsza okazała się Anna Jadasz (Gimnazjum  Zdzieszowice), kolejne miejsca na podium zajęły Justyna Cyroń (Gimnazjum Rudy W.) i Małgorzata Zdziebło (Gimnazjum Nędza). Natomiast wśród chłopców pierwszy był Tomasz Świackiewicz (Gimnazjum Zdzieszowice) przed kolegą szkolnym Markiem Sokołowskim i Michałem Grzeszczukiem (SMS Racibórz)
 
Dziewczyny z grupy 85 - 81 miały do pokonania najdłuższy dystans. Wygrała Agnieszka Staś (OSWNiS Racibórz) przed Agnieszką Buchtą i Heleną Wanke (obie ZST Kuźnia Rac.) - zaś w gronie chłopców na najwyższym podium stanął Radosław Kłeczek (Zdzieszowice), drugi był Sebastian Kolman (ZST Kuźnia Rac.) a trzeci Tomasz Ciepłak (Rybnik).
 
Mimo kiepskiej aury startowali także seniorzy. W grupie kobiet z roczników 81 i starszych były jedynie dwie odważne uczestniczki, ale dopingowano je gorąco. Ostatecznie pierwsza metę przebiegła Gabriela Brzeźniak, a druga była Katarzyna Raciborska (obie z Kuźni R.). W stawce mężczyzn z roczników 81 - 55 uczestników było nieco więcej i walka na trasie była bardziej zacięta. Wygrał Robert Pewiński ze Zdzieszowic, przed Maciejem Ciepłakiem z Rybnika i Kazimierzem Grycmanem z Ciechowice. A wśród najstarszych z kategorii od 56 r. za pierwsze miejsce laury odebrał Stefan Bluszcz ze Świerklan, drugi stawił się na mecie Tadeusz Luszczymak z Radlina.
 
Drużynowo w grupie podstawówek wygrała ekipa gospodarzy z Kuźni R. przed rówieśnikami z Rud i Budzisk. W rywalizacji gimnazjów lepsi byli starsi koledzy i koleżanki z Rud, wyprzedzając Nędzę i Zdzieszowice. A w stawce szkół średnich najlepsza okazała się ekipa ZST Kuźnia R. przed OSWNiS Racibórz LUKS Zdzieszowice. 

(sem, oprac. wyników Julian Zieliński)

  • Numer: 48 (555)
  • Data wydania: 27.11.02