Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Kolory jesieni

27.11.2002 00:00
Już po raz ósmy, w Młodzieżowym Domu Kultury zorganizowano Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt. „Barwy jesieni”. Ogłoszenie werdyktu jurorów i rozdanie nagród finalistom odbyło się 24 listopada.

Na tegoroczną edycję konkursu nadesłano ponad 1300 prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Łączyło je jedno - ich tematem, tradycyjnie już, była jesienna aura i jej bogactwo kolorów. Jak twierdzą organizatorzy: dyrekcja Młodzieżowego Domu Kultury oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego, nikt nie spodziewał się, że młodych, utalentowanych uczestników będzie przybywać z roku na rok, a zasięg imprezy powiększy się o młodzież z coraz to większej liczby miejscowości z całej Polski.
 
Werdykt jurorów został ogłoszony w niedzielne popołudnie, 24 listopada. Ze względu na dużą liczbę prac i ich wysoki poziom, komisja oceniająca miała trudny orzech do zgryzienia. Po długich namowach, Józef Czekajło - kierownik Referatu Oświaty i Sportu Starostwa Powiatowego, Bożena Zyznawska - wiceprezes Fundacji Ekologicznej „Silesia” w Katowicach oraz artyści plastycy Marian Chmielecki i Adam Krzemień, postanowili przyznać kilkadziesiąt nagród i wyróżnień.
 
W najmłodszej grupie wiekowej od 5 do 9 lat, pierwsze miejsce zdobył 9-letni raciborzanin Rafał Gnot, uczeń RTO „Szkoła”. Jego opiekunem jest Gabriela Habrom-Rokosz. Tuż za nim uplasowały się dwie mieszkanki Katowic - Magda Diec (opiekun: Anna Derebisz) i Marta Żmija (op. E. Jankowska - Kabiesz). Wyróżnienia przyznano: Izie Rejman z Biłgoraju, Szymonowi Sikorze i Markowi Cicheckiemu z Rydułtów oraz Kalinie Barczyk z Gliwic i Nicoli Masłowskiej z Katowic.
 
Spośród uczestników w wieku od 10 do 14 lat najlepsza okazała się Gabrysia Zaręba z Katowic (op. E. Jankowska - Kabiesz). Drugie miejsce zajęła Kasia Białoń z Tychów (op. Anna Wołek), a trzecie - Joanna Michalska z Rybnika (op. Robert Nyszka). Wyróżnienia otrzymali: Marysia Kiszewska z Tychów, Weronika Zioło i Aleksandra Kiszka z Rydułtów, Magda Rawiak i Kasia Holdenmajer z Rybnika oraz raciborzanin Wiktor Jezusek, reprezentant RTO „Szkoła”.
 
W grupie młodzieży w wieku od 15 do 18 lat złoty laur przypadł 18-letniemu Łukaszowi Gilowi z Rzeszowa (op. Anna Charciarek). Laureatem drugiego miejsca został Marcin Piskorek z Katowic (op. Barbara Studziżba), a trzeciego - Ewelina Białoch z Przemyśla (op. Barbara Torba). Wyróżniono również pięć artystek: Annę Wrzosińską ze Szczecina, Martę Kostrzewę z Radlina, Weronikę Dubaj z Rybnika, Annę Kiełb z Rzeszowa i Gabrielę Brachman z Młodzieżowego Centrum Kultury w Raciborzu.
 
Przyznano także trzy wyróżnienia specjalne. Uhonorowano nimi: Joannę Nieszporek z Liceum Ekonomicznego w Raciborzu, Rafała Wiktora z Zespołu Szkół Specjalnych oraz Iwonę Słabę z Katowic.
 
Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, a zdobywczyni Grand Prix, którą w tym roku została Natalia Gruszka z Gimnazjum w Syryni, wręczono sztalugę. Narzędzie to niewątpliwie ułatwi pracę artystyczną utalentowanej gimnazjalistce.
 
Po zakończeniu uroczystości, Elżbieta Biskup, dyrektor MDK-u, zaprosiła wszystkich gości do obejrzenia pokonkursowej ekspozycji, a uczestnicy, specjalnie dla „Nowin Raciborskich” pozowali w tym czasie do pamiątkowego zdjęcia.

E.Wa

  • Numer: 48 (555)
  • Data wydania: 27.11.02