Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (554) Data wydania: 20.11.02

Kocioł odzyskowy dla EC Zielona Góra

W marcu br. konsorcjum firm Elektrim-Megadex S.A. oraz Fortum Engineering Ltd. (Finlandia), podpisało kontrakt na realizację „pod klucz” bloku parowo-gazowego o mocy 190 MWe i 95 MWt w Elektrociepłowni „Zielona Góra”, o wartości 87 148 000 EURO.

Przetarg na projekt, dostawę i montaż kotła odzyskowego dla tego bloku wygrało RAFAKO S.A. Wartość kontraktu wynosi 7 620 000 EURO.
 
Kilka słów o bloku parowo-gazowym. Układ parowo-gazowy (tzw. układ kombinowany) jest obecnie najlepszym, z punktu widzenia sprawności i oddziaływania na środowisko naturalne, układem energetycznym, mającym zastosowanie w energetyce zawodowej i przemysłowej.
 
Układ taki składa się z trzech zasadniczych elementów: turbiny gazowej, kotła odzyskowego, turbiny parowej. Do turbiny gazowej dostarczany jest gaz, który jest w niej spalany. Energia uzyskana ze spalenia gazu zamieniana jest na energię mechaniczną, która powoduje obracanie się wirnika turbiny gazowej. Obracający się wirnik turbiny gazowej połączony jest z generatorem, który z kolei wytwarza energię elektryczną.
 
W wyniku spalania gazu w turbinie gazowej powstają spaliny o temperaturze około 550-600°C, które kierowane są do kotła odzyskowego. W kotle odzyskowym następuje odbiór ciepła od spalin przez wodę i parę płynącą przez kocioł. W wyniku tego procesu (wymiany ciepła) spaliny zostają schłodzone do temperatury około 100°C, a kocioł produkuje parę o odpowiednich parametrach, która napędza turbinę parową. Turbina parowa połączona jest z innym generatorem, który wytwarza energię elektryczną.
 
Sprawność nowoczesnego układu parowo-gazowego, z zastosowaniem turbin gazowych najnowszej generacji osiąga wartość 60% (dla porównania sprawności najnowocześniejszych bloków energetycznych na parametry nadkrytyczne, opalanych węglem, nie przekraczają 47%!). Wielkość emisji generowanych przez układ parowo-gazowy jest również nieporównywalnie mniejsza w stosunku do układów konwencjonalnych. Emisje szkodliwych tlenków azotu, które mają istotny wpływ na warstwę ozonu w atmosferze, są dwu-, trzykrotnie niższe niż w blokach konwencjonalnych, ponadto brak odpadów w postaci popiołu i żużlu.
 
Emisja dwutlenku, którego wzrastająca ilość w powietrzu jest jedną z przyczyn efektu cieplarnianego na kuli ziemskiej jest w układzie parowo-gazowym dwukrotnie mniejsza w porównaniu z blokiem konwencjonalnym o tej samej mocy.
 
Powyższe zalety powodują, że bloki parowo-gazowe mają największy udział, pod względem instalowanej mocy, w nowo budowanych blokach energetycznych w Stanach
Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Holandii, a więc w krajach gdzie zwraca się dużą uwagę na ochronę środowiska.
 
Polska w najbliższych latach wejdzie do Unii Europejskiej. Będziemy musieli zastosować się do przepisów unijnych o ochronie środowiska. Dodatkowo wykorzystując fakt, że przez nasz kraj przebiega gazociąg z Rosji oraz podpisane umowy długoterminowe na dostawę tego gazu dadzą możliwości i konieczność budowy bloków gazowo-parowych.
 
Mając to na uwadze RAFAKO S.A. podpisało w październiku 1999 roku umowę licencyjną z Nooter Eriksen na projektowanie i produkcję kotłów odzyskowych do bloków parowo-gazowych. Firma Nooter Eriksen jest liderem na rynku amerykańskim i dostarczyła ponad 300 kotłów odzyskowych dla klientów krajowych i zagranicznych. RAFAKO S.A. od wielu lat wprowadza nowoczesne technologie proekologiczne w technice kotłowej, czego szczególnym przykładem jest wprowadzenie do swojej oferty kotłów odzyskowych.
 
Podpisanie kontraktu i wybudowanie kotła odzyskowego w Zielonej Górze daje nam możliwość zdobycia dużego doświadczenia w tej technologii oraz uzyskanie swojego obiektu referencyjnego. Dla kraju to element czystszego powietrza.

Andrzej Bartela
Janusz Kozakiewicz