Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

Mistrzowie niemieckiej pisowni

13.11.2002 00:00
Po raz pierwszy w Raciborzu odbyło się „Wielkie Dyktando z Języka Niemieckiego” na wzór „Dyktanda z Języka Polskiego”. Impreza ta cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci, gimnazjalistów, młodzieży szkolnej i studentów - swój udział zgłosiło aż 230 uczestników z całego woj. śląskiego, chcących sprawdzić umiejętność stosowania zasad nowej pisowni w języku niemieckim.

Dyktando odbyło się 28 października w Raciborskim Centrum Kultury. Zorganizowała je Komisja ds. Kultury i Oświaty przy Zarządzie Wojewódzkim DFK w Raciborzu przy współpracy Zarządu Wojewódzkiego. Patronat honorowy nad konkursem objął prezydent Raciborza Adam Hajduk.
 
Dyktando składało się z dziewiętnastu zdań. W czasie gdy komisja w składzie: Brygida Holeczek-Leszczeńska, Doris Gorgosch, Celina Jarmuła, Sabina Ryś oraz Małgorzata Górecka, sprawdzała prace, uczestnicy konkursu oglądali film - komedię niemiecką pt. „Teraz albo nigdy”. Najpoprawniej napisała dyktando Krystyna Bystroń, słuchaczka Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych, zdobywając tym samym I miejsce. Na drugiej pozycji znalazła się Katarzyna Gierszewska, również z NKJO, III miejsce zajął Wilibald Kostka, emerytowany nauczyciel języka niemieckiego. Wyróżnienia otrzymali: Anna Rogala z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżanowicach (IV m.), Justyna Fitzon z ZSO w Grzegorzowicach (V m.), Anna Pytlik z I LO w Raciborzu (VI m.), Maria Greiner z ZSO w Krzyżanowicach (VII m.), Aleksandra Materzok z I LO w Raciborzu (VIII m.), Monika Mira z NKJO (IX m.) i Adam Machowski z NKJO (X m.).
 
Każdy z uczestników otrzymał drobny upominek, natomiast laureaci od IV do X miejsca dyplom oraz książki w wersji albumowej. Trzy pierwsze miejsca były nagrodzone dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi ( I - discmen, II - wolkmen z radiem, III - kalkulator). Nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu również otrzymali dyplomy z rąk prezydenta miasta.

(e)

  • Numer: 46 (553)
  • Data wydania: 13.11.02