Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Trzy miłości

13.11.2002 00:00
Pod koniec października w niemieckim Wetzlar spotkali się przedstawiciele tamtejszej Eichendorffschule, raciborskiego Gimnazjum nr 3 oraz włoskiej Istituto Magistrale.

Placówki od niedawna współpracują ze sobą pod szyldem programu Unii Europejskiej Socrates-Comenius. W Niemczech spotkali się Norbert Mika i Małgorzata Mieńko z G-3; Elisabeth Schneider, Dieter Garbe, Ute Siegel, André Schmidt i Ute Deißmann - Hauser z Eichendorffschule oraz Luciano Troilo, Giovannamaria Di Nikola, Maria Antonietta Qvartapelle z Istituto Magistrale im. G. Milli w Téramo we Włoszech.
 
Czas wypełniony był od rana do wieczora wspólnymi posiedzeniami, niekiedy z udziałem uczniów niemieckich. W czasie ich trwania opracowywaliśmy harmonogramy wspólnych działań edukacyjnych, tworzyliśmy ankiety, respondentami których będą uczniowie wszystkich trzech zainteresowanych szkół - mówi Małgorzata Mieńko z G-3. Był też czas na hospitowanie zajęć oraz dokonanie szczegółowej analizy obowiązującego w każdym z krajów systemu szkolnego.
 
We włoskiej szkole w Téramo raz do roku wydawane jest, w eleganckiej szacie graficznej, szkolne czasopismo „Pegaso”. Jego okazowe egzemplarze, wraz z wyrobami ceramicznymi, przekazane zostały dyrektorom szkół z Polski i Niemiec - dodaje Norbert Mika. Téramo jest starą osadą pamiętającą czasy neolitu, jedną z największych z tego okresu w Europie. Było też miastem starożytnych Rzymian. Samo słowo „Téramo” oznacza zaś „Trzy miłości”, co może być symbolem przyjaznych stosunków wszystkich trzech szkół z Polski, Niemiec i Włoch.

(mat)

  • Numer: 46 (553)
  • Data wydania: 13.11.02