Niedziela, 18 kwietnia 2021

imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

RSS

Udana wystawa

13.11.2002 00:00
Przez trzy dni można było oglądać w Raciborskim Domu Kultury wystawę kanarków i ptaków egzotycznych pt. „Ornitologiczne Mistrzostwa Ziemi Raciborskiej”. Szesnastu hodowców zrzeszonych w Polskiej Federacji Ornitologicznej zaprezentowało aż 230 ptaków.

Na wystawie, która odbyła się w ostatni weekend w Raciborskim Centrum Kultury przy ul. Chopina, największą grupę tradycyjnie stanowiły już kanarki. Były one oceniane w ośmiu kategoriach przez eksperta klasy krajowej Tadeusza Besia. Nie zabrakło również osiemnastu kolekcji ptaków egzotycznych takich jak kulczyk mozambicki, astryld trzcinowy, papuzik czerwonogłowy i trójbarwny, ryżowiec, gołąbek diamentowy, papugi świergotki i łąkówki turkusowe.
 
Podczas wystawy nagrodzono dyplomem i medalem najlepszych hodowców w kilku kategoriach. Każda z nich obejmowała inny rząd kanarków. Pierwsze miejsce za najciekawszą kolekcję „agatów” zajął Horst Langner. Na drugim miejscu znalazł się Maciej Kajstura, na trzecim - Gerard Kostka. W innej kategorii - kanarków brązowych, także zwyciężyły ptaki Horsta Langnera. Tuż za nim uplasowały się dwie kolekcje Gerarda Kostki.
 
Spośród kanarków czarnych najlepszymi ptakami okazały się te należące do Gerarda Kostki. Drugie miejsce zajęły „czarne” Piotra Gołego, a trzecie - Pawła Sadło. Pierwsze miejsce w kategorii kanarków żółtych zajął hodowca Paweł Sadło. Srebrny laur zdobyły ptaki Gerarda Kapicy. Henryk Zganiacz i Brunon Seget mogli pochwalić się najładniejszymi kolekcjami kanarków Gloster, a Paweł Sadło i Horst Langner - kanarków czerwonych. Spośród kolekcji kanarków czarnych zwyciężyły ptaki: Gerarda Kostki (I miejsce), Piotra Gołego (II miejsce) i Pawła Sadło (III miejsce). Trzy kolekcje kanarków niemieckich z koronką zaprezentował Norbert Nowakowski, a żółtej mozaiki - Ewald Świenk (I miejsce) i Henryk Zganiacz (II i III miejsce).
 
W kategorii ptaków egzotycznych małych pierwsze miejsce zdobył Jan Łacek, a drugie Gerard Kapica. W kategorii papug, tzw. egzotyki średniej najlepszy okazał się Maciej Kajstura. Ptaki tego hodowcy zdobyły pierwszą i trzecią lokatę. Drugie miejsce w tej konkurencji zdobył Gerard Kapica.

Raciborski oddział Polskiego Związku Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych powstał w 1954 r. Obecnie przynależy do Polskiej Federacji Ornitologicznej. W najlepszych latach swojego istnienia zrzeszał on ok. siedemdziesięciu hodowców z Raciborza i okolic. Od kilku lat liczba członków waha się w granicach od dwudziestu do trzydziestu osób. Pomimo niewielu hodowców, raciborski oddział zaliczany jest do czołowych w naszym kraju, gdyż jego członkowie są posiadaczami wielu tytułów Mistrzów Polski i Śląska. Są to hodowcy m.in. z Wodzisławia, Rydułtów, Pszowa, Kędzierzyna - Koźla, Krzanowic, Głubczyc, Baborowa, no i oczywiście Raciborza. Warto wspomnieć, że w naszym mieście odbywały się już kilkakrotnie Mistrzostwa Śląska oraz Mistrzostwa Polski, które są najważniejszymi imprezami ornitologicznymi w kraju - mówi Maciej Kajstura, członek zrzeszenia.
 
Pierwsze wystawy, organizowane przez raciborskie zrzeszenie, odbywały się między innymi w „Strzesze” oraz w Klubie „Itaka” SM „Nowoczesna”. Obecnie ornitolodzy są sekcją działającą przy Raciborskim Centrum Kultury.
 
Tegoroczną wystawę można uznać za szczególnie udaną, ponieważ odwiedziło ją ponad tysiąc mieszkańców powiatów raciborskiego, wodzisławskiego i głubczyckiego. W pierwszym dniu ekspozycji - w piątek, 8 listopada, do RCK-u, po raz pierwszy tak licznie, przybyły dzieci i młodzież z okolicznych przedszkoli i szkół. Już tego dnia zabrakło losów loterii fantowej, co jeszcze nigdy nie zdarzyło się w historii raciborskich wystaw. Natomiast w sobotę i niedzielę na imprezę przybyli głównie dorośli mieszkańcy wraz ze swoimi pociechami, by pokazać im rzadkie gatunki tych pięknych ptaków.

E.Wa

  • Numer: 46 (553)
  • Data wydania: 13.11.02