Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45 (552) Data wydania: 06.11.02

Zniecierpliwieni

Plantatorzy buraków cukrowych z niepokojem oczekują rozwiązania konfliktu prywatyzacyjnego Śląskiej Spółki Cukrowej. Jedną z jej cukrowni jest bowiem zakład raciborski. Teoretycznie powinien być on już zarządzany za pośrednictwem francuskiej spółki Saint Louis Sucre - jednak sprawa ta ugrzęzła w sądach i gabinetach polityków.

Ponad rok temu wydawało się, że zamęt dla plantatorów powoli się kończy. Francuski inwestor miał objąć większy pakiet akcji Śląskiej Spółki Cukrowej, dokapitalizować ją i wprowadzić w życie wynegocjowany z przedstawicielami plantatorów i producentów tzw. pakiet plantatorski. Jednak wskutek sejmowych zawirowań i kampanii niektórych lobby, że „znów polskie idzie w obce ręce” powstała spółka Polski Cukier i sprawa prywatyzacji śląskich cukrowni wciąż nie dochodzi do skutku.
 
To ma negatywne konsekwencje i dla cukrowni - i dla plantatorów. Muszą radzić sobie po staremu - czyli z największym trudem. Francuska spółka zaproponowała określone warunki dla naszych rolników i cukrowników. Były atrakcyjne i nie ma powodu, by się z tego powodu wycofywać. Tym bardziej, że inwestor gwarantuje utrzymanie produkcji i inwestycje kapitałowe, a także regularne wypłaty należności i akcje w ramach pakietu plantatorskiego. Lobby popierające Polski Cukier tymczasem nie zaoferowało do tej pory nic w zamian, poza frazesami na użytek opinii publicznej - stwierdził władz kierownik Biura raciborskiego Zrzeszenia Plantatorów Roślin Okopowych Tadeusz Kozieł. Nikt nie zachęcił do przystąpienia w skład Polskiego Cukru korzystniejszymi warunkami współpracy. Nikt nie wykazał, że się to opłaci.
 
Kłopoty z prywatyzacją spółki odbijają się na rentowności samych cukrowni. Raciborska jest mimo wszystko jedną z lepszych w regionie. Ekonomicznie „dołuje” ją jednak mniejszy limit produkcji cukru - kilka lat temu bowiem lobby cukrowe z innych regionów wytargowało przeniesienie limitów do siebie. Śląscy plantatorzy stracili.
 
Źle do dziś oceniana jest ponadto ustawa o regulacji rynku cukru (z kwietnia zeszłego roku) - bo nierówno traktuje producentów cukru i plantatorów. Wskutek obowiązywania ustawy plantatorzy odnoszą wrażenie, iż de facto dopłacają do dostarczanych producentom buraków. Zrzeszenie wciąż przeciwne jest przypisaniu limitu produkcji cukru dla producenta, który dysponuje kilkoma cukrowniami - bo dzięki temu przerzuca go pomiędzy nimi. Samo stoi na stanowisku, że winien limit być przypisany do konkretnej cukrowni.
 
Zrzeszenie stoi na stanowisku, iż co do regionu raciborskiego, to marnuje się jego potencjał. Mamy tutaj przecież dobrą kulturę upraw rolniczych, korzystną klasę gruntów pod zasiewy i odpowiedni klimat Bramy Morawskiej. Nasi rolnicy nie mają jednak wciąż tak wielkiej siły przebicia, jak by chcieli. Dlatego Zrzeszenie występuje w ich interesie - wyjaśnia T. Kozieł. Wycofywanie limitów do innych regionów szkodzi miejscowym plantatorom. Nie mówiąc o tym, że skazuje to ich na dowożenie buraków do daleko położonych cukrowni i niszczy drogi. Mniejsze ilościowo plony to mniej pieniędzy z kontraktacji. Mniej pieniędzy to słabsze możliwości inwestowania w sprzęt. Nic więc dziwnego, że coraz mniej ludzi utrzymuje się tylko z rolnictwa. Tegoroczna kampania buraczana trwa - choć plony można osiągnąć całkiem dobre, cieniem kładzie się na stosach buraków źle funkcjonujący nadal rynek. Zarówno cukrownie, jak i plantatorzy realistycznie realizują swoje porozumienia płacowe. Upadku cukrowni nikt bowiem nie chce.
 
A z rynkiem może być źle. Ocenia się bowiem, że krajowe zapasy są już teraz za duże o prawie 300 tysięcy ton. To efekt słabej analizy importu przez rządowe agencje i rozregulowania cen. Nikt nie kontroluje ani popytu, ani podaży. Cukrowników przerażają spadki cen samego cukru. Na panewce spaliły próby wyeksportowania nadwyżek. Dobry urodzaj pogorszy zapewne sytuację, podobnie jak problemy zakładów przetwórczych z uzyskiwaniem kredytów bankowych. A bez tego kłopoty z otrzymaniem zapłaty mogą mieć plantatorzy. Kampania cukrowa ma się skończyć w listopadzie - czy wszyscy jej uczestnicy będą choć trochę z niej zadowoleni, to się okaże.

(sem)