Czwartek, 23 stycznia 2020

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

Serce domu

16.10.2002 00:00
Z okazji setnej rocznicy poświęcenia kaplicy w Zakładzie św. Notburgi, obecnie Domu Pomocy Społecznej Sióstr Maryi Niepokalanej przy pl. Jagiełły, odbyły się, 8 października, uroczystości z udziałem ks. biskupa Jana Kopca.

Uroczyste obchody rozpoczęła msza św. koncelebrowana odprawiona w kaplicy pw. Św. Józefa przez ośmiu kapłanów z ziemi raciborskiej. Przewodniczył jej ks. biskup, który  wygłosił okolicznościową homilię. Po mszy zebrani udali się na sympozjum naukowe. Siostra dyrektor DPS w Raciborzu Weronika Seidel wygłosiła referat na temat „Charyzmatu Sióstr Maryi Niepokalanej i jego realizacji w dziejach zgromadzenia”, s. dr Elżbieta Cińcio, raciborzanka, pracująca w domu generalnym w Rzymie, przedstawiła placówki, w których pracowały i pracują obecnie Siostry Maryi Niepokalanej. Henryk Siedlaczek, etatowy członek Zarządu Powiatu, zreferował sytuację społeczną i gospodarczą Raciborza w XIX w., zaś ks. Krystian Hampel, proboszcz parafii w Ocicach przedstawił osobę ks. Hermanna Schaffera, fundatora Zakładu św. Notburgi, proboszcza parafii Najświętszej Maryi Panny, której pasterzował od 1867 do 1909 roku.
 
Po wysłuchaniu referatów zebrani udali się na obiad. Wśród gości zaproszonych na uroczystość było pięć osób, które przebywały pod opieką sióstr w prowadzonym niegdyś przez nie w Raciborzu sierocińcu i szkole gospodarczej. Podzieliły się swoimi wspomnieniami z tego okresu. Jedna z kobiet mieszka obecnie w Czechach - opowiadała o ks. biskupie Nathanie, fundatorze domu branickiego, gdzie również mieszkają i pracują siostry marianki. Wystąpił zespół wokalny pod kierunkiem Elżbiety Biskup, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury. Uroczystości zakończyło nabożeństwo różańcowe odprawione w kaplicy przez kapelana DPS ks. Franciszka Brzenskę. Kaplica jest sercem naszego domu. Cieszymy się, że 100 lat temu zamieszkał tutaj Bóg - powiedziała s. dyrektor Weronika. Obecnie w DPS-ie przebywa 175 podopiecznych. Opiekuje się nimi 14 sióstr i 105 osób stanowiących personel świecki.

Ewa Halewska

  • Numer: 42 (549)
  • Data wydania: 16.10.02