Wtorek, 26 marca 2019

imieniny: Emanuela, Larysy, Teodora

RSS

Dworzec dla miasta

16.10.2002 00:00
Dworzec PKS przejdzie prawdopodobnie na własność miasta, które planuje utworzyć tu nowoczesne centrum komunikacyjne.

Miasto chce kupić od raciborskiego PKS-u dworzec autobusowy przy ul. Batorego-Pocztowej - prawo użytkowania wieczystego gruntów oraz własność znajdujących się tu budynków. Na transakcję godzi się PKS, choć wcześniej ratusz chciał nabyć nieruchomości nieodpłatnie. Za kilkanaście miesięcy przy dworcu ruszy finansowana głównie przez Unię Europejską budowa obwodnicy śródmiejskiej połączona z przebiciem ulicy Pocztowej. Będzie to część arterii biegnącej do przejścia granicznego Pietraszyn-Sudzice, dzięki czemu władze miejskie uzyskały wsparcie z programu współpracy przygranicznej Phare CBC Polska-Czechy 2001.
 
Zdaniem zarządu miasta, który zaproponował radnym wyrażenie zgody na nabycie dworca, wyłożone teraz pieniądze w przyszłości się zwrócą. Zmodernizowany zostanie plac manewrowy, powstaną nowe zatoki autobusowe. Okolice Batorego i Pocztowej staną się ważnym węzłem komunikacyjnym i centrum gospodarczo-administracyjnym (jest tu Urząd Miasta, GBG SA, stacja PKP, powstał nowoczesny biurowiec pod wynajem). Budynki dworcowe, jak liczą w ratuszu, uda się sprzedać firmom chcącym prowadzić tu swoje interesy.
 
Transakcja, na którą na swej ostatnie sesji zgodzili się już radni, zostanie przeprowadzona według cen wskazanych przez rzeczoznawcę. Miasto nabędzie także prawo użytkowania wieczystego części bazy PKS-u przy ul. Nowomiejskiej z przeznaczeniem pod poszerzenie jezdni.

(waw)

  • Numer: 42 (549)
  • Data wydania: 16.10.02