środa, 22 stycznia 2020

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Różowa manifestacja

16.10.2002 00:00
Już po raz trzeci, 12 października, pod pomnikiem Matki Polki zgromadziły się kobiety, które swoją obecnością postanowiły wspólnie zamanifestować wolę walki z rakiem złośliwym gruczołu piersiowego. Dziesiątki pań w różnym wieku i kilkunastu mężczyzn, mimo niekorzystnej pogody, wzięło udział w „Marszu Nadziei” zorganizowanym przez Raciborskie Koło Polskiego Komitetu Zwalczania Raka. Manifestacja odbyła się w ramach ogólnopolskiej akcji „Różowa Wstążeczka” rozpropagowanej przez Jolantę Kwaśniewską.

Uczestniczki z dumą przypinały ten symbol współdziałania i troski do klap płaszczy i kurtek. Organizatorzy rozdawali również ulotki dotyczące samobadania piersi i możliwości wczesnego wykrycia choroby, które mogą uratować pierś a nawet życie niejednej kobiecie. 
 
Na czele korowodu, tuż za członkami zarządu raciborskiego Koła PKZR, ustawiła się Orkiestra Dęta z Zakładów Elektrod Węglowych S.A. oraz mażoretki ze Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej. W przemarszu wzięli również udział lekarze, pielęgniarki, słuchacze Medycznego Studium Zawodowego oraz rzesze raciborzanek. Na każdym odcinku wytyczonej trasy w szeregi manifestantów przybywało pań, które również wyraziły chęć uczestnictwa w uroczystości. Pochód przeszedł do Urzędu Miasta. Tam, na zakończenie spotkania, wszyscy chętni mogli wysłuchać wykładu dr n. med. Stefana Szelca na temat chorób nowotworowych piersi.   Organizatorzy na każdym kroku podkreślali jak ważna jest profilaktyka nowotworowa, bowiem rak piersi to poważny problem zdrowotny i społeczny. Oceniono, że dzięki samobadaniu piersi i wykryciu raka we wczesnym stadium, można by uratować od przedwczesnej śmierci aż do tysiąca kobiet rocznie.
 
Przypomnijmy, że w Raciborzu działa linia Onkologicznego Telefonu Zaufania. Czynny jest w poniedziałki i środy od godz. 14.00 do 17.00 pod numerem: 4181410. Można również zgłosić się do siedziby Polskiego Komitetu Zwalczania Raka Koło w Raciborzu przy ul. Rzeźniczej 8.

E.Wa

  • Numer: 42 (549)
  • Data wydania: 16.10.02