Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (546) Data wydania: 25.09.02

Dla kogo restrukturyzacja

 

Najprawdopodobniej 1 października wejdą w życie przepisy umożliwiające przedsiębiorcom restrukturyzację zadłużenia wobec państwa. Liczymy, że na naszym terenie skorzystają z nich małe i średnie przedsiębiorstwa, oczywiście pod warunkiem, że oddłużenie to będzie szansą na utrzymanie się na rynku, zachowanie stanu zatrudnienia oraz poprawę płynności finansowej i dochodowości - mówi Maria Jabłońska, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Raciborzu.
 
Dopuszczeni do restrukturyzacji dłużnicy mogą uzyskać umorzenie zaległych podatków na dzień 30 czerwca 2002 r. i zaległych składek na fundusze wymienione w ustawie (te ustala się na dzień 31.12.2001r.) wraz z odsetkami za zwłokę pod warunkiem wniesienia opłaty w wysokości 15 proc. należności podlegających umorzeniu i uregulowania tych wszystkich zobowiązań wobec budżetu, które nie podlegają restrukturyzacji. Chodzi głównie o bieżące podatki i składki na fundusze.
 
Dopuszczenie do restrukturyzacji, czyli uzyskanie pozytywnej decyzji właściwego organu o warunkach restrukturyzacji, warunkuje wypełnienie pewnych wymogów formalnych i to w ściśle określonym, zawitym (nie może być przywrócony) terminie. Są to:
• złożenie wniosku do organu właściwego ze względu na rodzaj zobowiązania; w sprawie składek ZUS do organu ZUS, w sprawie zaległości podatkowych do urzędu skarbowego itp. (właściwość miejscową organu ustala się według miejsca zamieszkania lub siedziby przedsiębiorcy w dniu wejścia ustawy w życie), w nieprzekraczalnym terminie 45 dni od dnia wejścia ustawy w życie;
• we wniosku dłużnik zgłasza rodzaje należności, które poddaje oddłużeniu oraz podaje informację, do których organów takie wnioski również składa (wzór wniosku dostępny będzie w urzędzie skarbowym).

Do wniosku należy dołączyć:
• informację o bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorcy; tu powinny znaleźć się dane potwierdzające utratę zdolności do konkurowania na rynku, w tym dotyczące kształtowania się obrotów, ocena mocy produkcyjnej, wysokość zapasów, zyskowności, zdolności kredytowej itp.;
• wykaz wierzytelności i wszelkich wymagalnych długów przedsiębiorcy, w tym:
a) dane identyfikujące dłużników i wierzycieli,
b) informację o wysokości tych wierzytelności i wymagalnych długów,
c) harmonogram spłaty wymagalnych zobowiązań,
d) kopię ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wraz z informacją o ustanowionych na nich obciążeniach,
e) uzasadnienie do niższej opłaty restrukturyzacyjnej (1,5 proc. dotyczy nielicznych podmiotów podlegających restrukturyzacji na podstawie odrębnych ustaw).
 
Przedsiębiorca, nie będący małym przedsiębiorcą, musi jeszcze dołączyć program restrukturyzacji.
 
Jeżeli przedmiotem restrukturyzacji są należności będące dochodami gmin, mogą one podlegać oddłużeniu przez organ, który je pobiera jeżeli organ stanowiący właściwej jednostki samorządu terytorialnego podejmie stosowną uchwałę w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Nie wiadomo jeszcze jaką praktykę w tym względzie przyjmą gminy. Restrukturyzacja musi dotyczyć gminnych podatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
 
Terminowe złożenie wniosku zawierającego wymagane dane wraz z wyżej wymienionymi dokumentami stanowiącymi załączniki do wniosku warunkuje przystąpienie do restrukturyzacji. Wniosek nie zawierający choćby niektórych z wymaganych danych lub załączników pozostawia się bez rozpatrzenia, a to oznacza całkowite wykluczenie możliwości skorzystania z oddłużenia.

Zmiany, o których trzeba wiedzieć
 
W związku z realizowanym przez rząd programem na rzecz rozwoju przedsiębiorczości czeka nas w tym i przyszłym roku wiele zmian w przepisach podatkowych. Część z nich została już opublikowana w Dzienniku Ustaw nr 141, w znowelizowanych ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych, prawnych i podatku zryczałtowanym. Dla przedsiębiorców ważne są uproszczenia w dokonywaniu rozliczeń podatkowych oraz zmiany skutkujące zmniejszeniem ciężarów podatkowych.

Najważniejsze to:
• możliwość wpłat zryczałtowanych zaliczek w wysokości 1/12 podatku należnego za rok poprzedni bez obowiązku składania deklaracji (jeżeli w roku ubiegłym była strata, zaliczki ustalane są na podstawie wysokości podatku za rok wcześniejszy), ale po spełnieniu przez podatnika obowiązku powiadomienia urzędu pisemnie o wyborze uproszczonej formy, co będzie skutkowało i na lata następne, chyba, że nastąpi rezygnacja (nie będą mogli skorzystać z uproszczonej formy ci, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku poprzedzającym rok podatkowy lub w roku podatkowym);
• przyjęto zasadę, że podstawową formą opodatkowania dla prowadzących działalność gospodarczą są zasady ogólne, zaś ci, którzy będą chcieli płacić ryczałt, muszą złożyć stosowne oświadczenie; będzie ono składane jednorazowo, chyba, że wystąpią zmiany;
• ryczałtowcy, których przychody w roku poprzednim nie przekroczyły 25.000 euro będą mogli płacić podatek co kwartał;
• podwyższono limit przychodu uprawniający do opodatkowania ryczałtem do 250.000 euro;
• rozszerzono zakres opodatkowania ryczałtem na część wyłączonych obecnie usług niematerialnych oraz na usługi świadczone w zakresie wolnych zawodów;
• lekarze będą mogli znowu korzystać z karty podatkowej;
• karta podatkowa nie będzie na 2003 r. waloryzowana;
• przedłużono do 2005 r. prawo do zachowania karty po zwiększeniu zatrudnienia ponad limit do trzech pracowników,
• wprowadzono korzystne zmiany w zakresie zasad naliczania odpisów amortyzacyjnych, które m.in. mają zachęcić do inwestowania w nowe środki trwałe - jeszcze w tym roku będzie można skorzystać z przyspieszonej amortyzacji polegającej na jednorazowym zaliczeniu do kosztów odpisu amortyzacyjnego w wysokości 30 proc. wartości początkowej już w pierwszym roku podatkowym używania danego środka trwałego; w następnym roku stosuje się metodę degresywną, ale z możliwością podwyższenia stawek (nie dotyczy to wszystkich środków trwałych, a tylko należących do grup 3-6 klasyfikacji, a więc nie obejmie to środków transportowych).
 Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a uzyskują przychody z najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze zainteresuje na pewno możliwość opodatkowania tych przychodów ryczałtem od 2003 r. Stawki zależeć będą od wysokości tych przychodów. Więcej szczegółów na ten temat wkrótce.
 Urząd informuje również, że tzw. mali podatnicy chcący skorzystać z możliwości kasowej metody rozliczen podatku VAT lub składać deklaracje kwartalne, muszą zgłosić to do Urzędu Skarbowego w terminie do 30 września.

opr. (waw)
na podstawie danych z Urzędu Skarbowego w Raciborzu