Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Spalarnie śmieci czy termiczna utylizacja odpadów przemysłowych i komunalnych?

24.07.2002 00:00

O spalarniach śmieci wiemy prawie wszystko. Już sama nazwa - spalarnia śmieci-kojarzy nam się z hałdą brudnych, niosących przykry zapach odpadów, a cała okolica zasnuta poranną mgiełką przypomina czasy początku IX wieku....
 
Skąd więc takie zainteresowanie i ożywienie spalarniami nie tylko tzw. śmieci, ale odpowiednio posegregowanych odpadów zarówno przemysłowych jak i komunalnych w krajach, które zawsze kojarzą nam się z czystym powietrzem, wodą i piękną przyrodą?
 
Takiego obrazka nie zobaczymy w krajach współczesnej Europy. Nie zobaczymy zadymionej ziejącej ogniem spalarni. Dzisiejsze instalacje przypominają nowoczesne w pełni zautomatyzowane fabryki, w których wsadem są śmieci a produktem końcowym energia oraz oczyszczone z pyłów i trujących gazów spaliny. 
 
Szwajcaria, Francja, Niemcy, Belgia czy też Szwecja. Właśnie w tych krajach pracują instalacje do termicznej utylizacji odpadów przemysłowych i komunalnych, których zasadniczy element - kocioł został wyprodukowany w RAFAKO S.A. Pierwsze dostawy takich urządzeń zrealizowane zostały przez raciborską firmę już na początku lat 90. Lista referencyjna co roku poszerzana jest o kilka tego typu jednostek.
 
RAFAKO występuje zazwyczaj jako wykonawca kompletnych instalacji kotłów lub ich części ciśnieniowych. W zależności od uwarunkowań na danym rynku polega to na wykonywaniu kotła według własnej dokumentacji lub według dokumentacji partnera zagranicznego. Kotły oferowane przez RAFAKO mogą być montowane zarówno w instalacjach spalania odpadów z systemem rusztowym, ze stacjonarnym złożem fluidalnym, jak i z piecem obrotowym. Taka różnorodność wytwarzanych układów technicznych kotłów odzyskowych jest więc dobrym świadectwem możliwości projektowych i wytwórczych fabryki w tej dziedzinie. Paliwem w tego typu kotłach mogą być odpady komunalne (śmieci), odpady przemysłowe takie jak trociny, łuska kawowa, arachidowa, farby, opony oraz wiele innych dotychczas składowanych na wysypiskach niebezpiecznych substancji. 
 
Należy zaznaczyć, że kocioł jest jednym z najważniejszych elementów instalacji termicznej utylizacji. Właśnie w kotle zachodzi proces spalania i odbioru ciepła dalej wykorzystywanego do celów technologicznych bądź produkcji energii elektrycznej. Odpowiednio prowadzony proces spalania, instalacja oczyszczania spalin składająca się z całego systemu płuczek i filtrów, pełna automatyka kontroli i nadzoru gwarantuje uzyskanie emisji szkodliwych substancji grubo poniżej obowiązującej normy. Nie zobaczymy tutaj dymiących na czarno kominów, nieprzyjemnego zapachu i walających się w porannej mgiełce śmieci.

Kilka słów o ostatnich kontraktach...
 
Spalarnie odpadów stanowią znaczną pozycję w eksporcie RAFAKO S.A. Bogate referencje oraz zaufanie klientów do naszych wyrobów zaowocowało w ostatnim czasie nowymi kontraktami.
 
W roku 2001 RAFAKO S.A podpisało z Firmą SEGHERSbettertechnology Belgia umowę w zakresie dostaw, montażu oraz nadzoru nad rozruchem drugiego kotła do spalarni odpadów komunalnych w Mannheim - Niemcy. Pierwszy kocioł dla Mannheim OS-100 został wyprodukowany w 1996 r.
 
Ciekawym rozwiązaniem jest kocioł dla spalarni odpadów komunalnych OS-76 Indaver-Belgia. Kontrakt na dostawę  kotła do spalania odpadów komunalnych podpisany został przez RAFAKO S.A. z firmą SEGHERS na początku 2000 r. Projekt obejmował rozbudowę istniejącej spalarni wyposażonej w dwa kotły systemu SFL (wyprodukowane również w RAFAKO S.A) o trzecią linię do spalania odpadów. Oprócz dostawy w zakres kontraktu wszedł również montaż kotła wraz z izolacją, wszystkie operacje rozruchowe, szkolenie personelu i serwis. Projekt kotła został wykonany w biurze projektowym RAFAKO S.A. Należy zaznaczyć, że dysponujemy fachową kadrą, wiedzą oraz nowoczesnym oprogramowaniem umożliwiającym wykonywanie obliczeń cieplno-przepływowych i wytrzymałościowych tego typu urządzeń.
 
Nasze spalarnie pracują również na dalekiej północy w pobliżu koła podbiegunowego. Przykładem może być kocioł do spalania odpadów komunalnych o wydajności 75 t/h pary OS-75 w miejscowości Umea znajdującej się ok. 200 km za zachód od Sztokholmu.
 
W chwili obecnej kończymy montaż kolejnej spalarni odpadów komunalnych w Szwecji w firmie SYDKRAFT SAKAB AB.
 
Kotły ze znaczkiem RAFAKO S.A spalają zarówno odpady przemysłowe jak i komunalne. Na liście referencyjnej znajdują się m.in.: Niederbipp-Szwajcaria, Valene - Francja, Montyon - Francja, Nestle Orbe-Szwajcaria, Emmenspitz - Szwajcaria, Buschaus-Niemcy, Dottikon - Szwajcaria. Norymberga - Niemcy, Kronoply/ Heiligengrabe - Niemcy, Dunkierka - Francja.
 
Jak widać, lista referencyjna jest długa i stanowi znaczącą pozycję w eksporcie RAFAKO S.A. Mamy cichą nadzieję że już niedługo zaczną znikać wysypiska śmieci w Polsce, a w ich miejscu powstaną profesjonalne zakłady termicznej utylizacji zrealizowane przy udziale RAFAKO S.A.

I jeszcze taka mała dygresja...
 
Należy dodać, że proces spalania wymaga zazwyczaj wstępnej segregacji, której droga rozpoczyna się w naszych domach. Stąd też konieczne jest odpowiednie przygotowanie społeczeństwa. Proces taki to dobrych kilka lat żmudnej pracy w domu, w przedszkolu i szkole. Stąd tak ważne są programy edukacyjne prowadzone profesjonalnie w sposób zachęcający i promujący segregację. Niestety bardzo często zdarza się, że szkolenia mijają się z rzeczywistością. Jeśli już zachęcimy dzieci do segregowania, to i tak w końcu „ładujemy” wszystko do jednego kubła, bo tylko taki stoi koło domu. Czy akcje prowadzone w szkołach polegające na zbieraniu plastikowych butelek w zamian za dodatkowe punkty z zachowania, których liczba przyznawana jest w zależności od nastroju pana woźnego bądź pani sprzątaczki są rzeczywiście najważniejszym elementem wychowania proekologicznego dzieci? Czy opowiedział ktoś dzieciom w szkole co zrobiono z butelkami, gdzie trafiły, jak zostały przerobione i jakie były z tego korzyści dla naszego środowiska?

Janusz Rydzak
Zespół Promocji Produktu
RAFAKO S.A

  • Numer: 30 (538)
  • Data wydania: 24.07.02