Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Klub piłkarzami stoi

24.07.2002 00:00
Naprzód Syrynia obchodzi w tym roku 70-lecie istnienia. Ten zasłużony klub ma obecnie drużyny piłkarskie w podokręgu raciborskim.

Naprzód został założony w 1932 roku przez Romana Dworczaka, wieloletniego nauczyciela i kierownika miejscowej szkoły. Do wybuchu wojny grali głównie piłkarze - po jej zakończeniu występowali od 1946 roku. Głównie w klasach C i B. Tylko raz udało się jej na rok awansować do klasy A. Niekiedy klub z różnych względów zawieszał działalność, a piłkarze grali w sąsiednich zespołach.
 
Kryzys przełamano w latach 60. - głównie za sprawą działań Leona Szymiczka. Powstały nowe sekcje, między innymi ciężarowa, tenisa stołowego, gimnastyki. Przebudowano obiekt klubowy (za który klub otrzymał I nagrodę w ogólnopolskim konkursie), drużyna piłkarska awansowała na kilka lat do klasy A. Największym sukcesem była postawa trampkarzy, którzy wywalczyli w 1978 roku trzecie miejsce w rozgrywkach mistrzostw Śląska (w zespole tym grał wtenczas Ryszard Wieczorek, późniejszy zawodnik i trener wodzisławskiej Odry). W latach 80. znów przyszedł spadek o szczebel niżej, ale w 1988 r. drużyna powróciła do klasy A. Zaś w 1992 r. awansowała do okręgówki. Występuje w niej po dziś dzień - raz z lepszym, raz z gorszym skutkiem. W tym przełomowym sezonie seniorzy wygrali Puchar Polski podokręgu Racibórz i dotarli aż do półfinału OZPN Katowice, ulegając dopiero GKS Tychy. Obecnie klub, któremu przewodzi prezes Mirosław Piszczan, posiada jedynie sekcję futbolową - pierwszy zespół, rezerwy w klasie C i trampkarzy. Ci pierwsi w minionym sezonie uplasowali się na 5 pozycji w lidze okręgowej. Po słabym początku rozgrywek drużyna Andrzeja Kubicy rozkręciła się i gdyby nie straty, mogłaby skutecznie powalczyć o wyższe lokaty. W PP dotarła do fibału na szczeblu podokręgu, ulegając w nim Unii Racibórz.
 
Jubileusz klubu był okazją do spotkania weteranów i sympatyków klubu. Wielu  otrzymało przy okazji odznaczenia PZPN, okręgu Katowice i Zrzeszenia LKS. Gospodarze grali mecze z czeską Karviną (2:2), oldboje z ekipą śląskich dziennikarzy (3:2), a na koniec na murawę głównego stadionu wyszli podopieczni Ryszarda Wieczorka z Odry Wodzisław - ulegli w sparingu RKS Radomsko 1:4.

(sem)

  • Numer: 30 (538)
  • Data wydania: 24.07.02