Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Wieści gminne

24.07.2002 00:00

Kuźnia Raciborska

Nie podjąłem ostatecznej decyzji w sprawie kandydowania w bezpośrednich wyborach na stanowisko burmistrza miasta i gminy Kuźnia Raciborska - powiedział Ernest Emrich, piastujący to stanowisko z woli radnych. Obecny szef zarządu nie wyklucza jednak, że wystartuje, choć, jak zastrzega, wymaga to jeszcze konsultacji z popierającymi go ugrupowaniami.

Krzanowice
 
Rada Miejska przyjęła uchwałę w sprawie podziału gminy na okręgi wyborcze przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Według niej w dwóch okręgach Krzanowice wybiorą siedmiu radnych, Borucin trzech, Bojanów i Wojnowice po dwóch, zaś Pietraszyn jednego. Radnych w nowej kadencji będzie mniej niż obecnie.
 
Krzanowicki klub piłkarski zmienił nazwę. Dotychczas brzmiała LKS Peberow Krzanowice, teraz MKS Krzanowice 05. MKS to skrót od Miejski Klub Sportowy. Cyfra na końcu nawiązuje do daty powstania klubu (1905). Nowym prezesem został Herbert Makosz (zastąpił Gerarda Gruszkę), wiceprezesem jest Ernest Hnida, sekretarzem Hubert Barcik, zaś skarbnikiem Adam Gębski.
 
Gmina przejęła nieodpłatnie od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa tereny i zabudowania byłego PGR Borucin. Przeznaczona zostanie, jak powiedział nam burmistrz Manfred Abrahamczyk, na cele komunalne - bazę sprzętu i magazyn.
 
3 sierpnia do Krzanowic przyjedzie 20 dzieci z ukraińskiego Rohatynia, z którym Krzanowice wiąże umowa partnerska. Zamieszkają u krzanowskich rodzin. 11 sierpnia z kolei 20 młodych krzanowiczan wyjedzie na Ukrainę. Niedawno, przypomnijmy, w Krzanowicach gościła delegacja władz tego miasta.
 
Gmina przeznaczyła 237,8 tys. zł z własnego budżetu na modernizację Stacji Uzdatniania Wody w Borucinie. Zadanie to, przypomnijmy, jest realizowane wespół z gminą Krzyżanowice. Krzanowice zaciągnęły na ten cel również 263 tys. zł preferencyjnej pożyczki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kolejne 140 tys. zł Krzanowice przekazały na rozbudowę wysypiska odpadów w Tworkowie, które wspólnie użytkuje z Krzyżanowicami - właścicielem obiektu.
 
Burmistrz Manfred Abrahamczyk zapowiada, że będzie kandydował na to stanowisko w zbliżających się wyborach bezpośrednich.
 
Trzy dni, od 26 do 28 lipca, trwać będzie festyn sportowy w Krzanowicach. Organizatorzy zapowiadają biesiadę piwną z Radiem Vanessa oraz turniej piłkarski juniorów i seniorów.
 
Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa Oddział Terenowy w Opolu przekazał gminie 6,2 tys. zł dotacji na dożywianie dzieci w szkołach podstawowych.

Nędza
 
719,1 tys. zł - tyle wyniosła nadwyżka w budżecie gminy za ubiegły rok. 549 tys. zł z tego przeznaczono na sfinansowanie zaplanowanego na ten rok deficytu, resztę na spłatę zaciągniętych pożyczek.
 
Gmina dostała nagrodę „Złotej małpy” za swoją witrynę internetową. Konkurs zorganizowało Stowarzyszenie Gmin „Miasta w internecie”. Nędza triumfowała w kategorii gmin miejsko-wiejskich. Wśród gmin miejskich wygrał Sopot.
 
Gmina będzie miała w tym roku mniej pieniędzy w budżecie z tytułu udziału w podatku dochodowym płaconym przez jej mieszkańców. Jak poinformowało urząd ministerstwo finansów, ubytek wyniesie 16,1 tys. zł. O 48,9 tys. zł zwiększyła się jednak subwencja oświatowa oraz o 7,75 tys. zł subwencja ogólna z tytułu ulg i zwolnień.
 
Na swej ostatniej sesji radni znowelizowali budżet gminy przeznaczając 97,7 tys. zł na drogi; 25 tys. zł na remont bieżący ul. Złocistej i Topolowej w Nędzy, 27,75 na bieżące utrzymanie, 20 tys. zł na remont chodnika przy ul. Wiejskiej w Babicach oraz 25 tys. zł na remont dróg dojazdowych do gruntów rolnych w Nędzy.
 
Gmina przeznaczy 6 tys. zł na organizację tegorocznych dożynek powiatowych.
 
4 tys. zł radni przeznaczyli na organizację obchodów 100-lecia OSP Babice oraz zawodów strażackich. Za kolejne 15 tys. zł zostanie zakupiony nowy sprzęt strażacki.
 
Szkoła Podstawowa w Babicach oraz punkt filialny w Górkach Śląskich mają nowe komputery. Radni zabezpieczyli w budżecie na ten cel 10 tys. zł.

  • Numer: 30 (538)
  • Data wydania: 24.07.02