Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Region w literaturze

17.07.2002 00:00
„Nauczanie historii na terenach mieszanych etnicznie”, materiały z międzynarodowej konferencji naukowej w Opolu, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej z Gliwic, Gliwice-Opole 1999, str. 144.

Wydawnictwo pożyteczne nie tylko na Opolszczyźnie, ale i na ziemi raciborskiej, gdzie stykają się wpływy polskie, niemieckie i czeskie (morawskie). Lektura przekona, że kazus Śląska Opolskiego i zachodniej części województwa śląskiego nie jest czymś nadzwyczajnym w Europie, w której naczelnym hasłem integracji narodów jest pielęgnacja wartości małych ojczyzn, zarówno tych utrwalonych w świadomości, jak i zyskujących sobie w niej odpowiednie miejsce. Problem dotyczy bowiem autochtonicznej ludności śląskiej o orientacji polskiej, niemieckiej i morawskiej, jak i kresowej, której kolejne pokolenia na Śląsku widzą już swój ojczysty dom i rozumiejących zagmatwaną historię 1945 r.
 
Patronat nad książką objęło Międzynarodowe Stowarzyszenie Dydaktyków Historii, a redakcją naukową zajął się doświadczony prof. Adam Suchoński z Uniwersytetu Opolskiego, biorący m.in. udział w pracach badawczych nad postrzeganiem pograniczna przez młodych Polaków, Niemców i Czechów. Wśród autorów, w tym opisujących doświadczenia swoich krajów, znajdziemy: Karla Pallensa, Bettinę Alavi, Gordona Morka, Raphaela de Keyser, Michaela Gehlera, Wiesława Lesiuka, Beate Herget, wspomnianego Adama Suchońskiego i Jerzego Mikę. Opisano doświadczenia amerykańskie, belgijskie, Euroregionu „Tyrol” i niemieckie.

(waw)

  • Numer: 29 (537)
  • Data wydania: 17.07.02